Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Igec133 (Wikimedia Commons 4.0)

Robert Fico jako evropský rebel s rukou nataženou k Rusku

Hraje to slovenský premiér zvláštní politickou hru. Nebezpečnou hru mezi proruskými narativy a evropskou solidaritou.

Někdy se zdá, že politická prohlášení často předstihují samotnou realitu. A zvláštní výjimkou není ani slovenský premiér Robert Fico, který se zřejmě rozhodl, že předhodí skutečně těžký oříšek všem evropským politologům. 

Když se většina evropských vůdců sjednotila ve chvíli, kdy uběhly dva roky od ruské invaze, aby podpořila Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi, Fico se rozhodl převléct se do kostýmu jakéhosi politického rebela, který se nebojí plavat proti proudu. Dokonce ani v tom případě, když ten proud směřuje k samotné obraně podstaty demokracie nebo lidských práv.

Pasoval se do role hlavního kritika západní podpory Ukrajiny a obhájce Putina, který je podle jeho vlastních slov „falešně démonizován„.

Fico je vůbec zvláštní politickou postavou, která se vždy snaží jít proti proudu většiny bez ohledu na širší kontext nebo důsledky. Jeho tvrzení, že Evropská unie a její členové svými kroky jen podporují vzájemné zabíjení Slovanů, zní jako zápletka z politické frašky, kde logika a odpovědnost jsou předem odsunuty na vedlejší kolej.

Ficova rétorika, která míchá skutečné obavy s proruskými narativy, se jeví jako pokus o politickou rebelii, ovšem s tím rozdílem, že nikdo vlastně neví, čeho tím chce dosáhnout. Jeho kritika západní podpory Ukrajiny a obhajoba politických kroků, jež jsou v přímém rozporu s hodnotami, na nichž je postavena Evropská unie, přináší do slovenské i evropské politiky prvky vážných rozkolů.

Slovenský premiér si zřejmě ani neuvědomuje, že svými výroky vykresluje Slovensko jako zemi, která zřetelně stojí na rozcestí mezi východem a západem, mezi minulostí a budoucností. Jeho postoj vyvolává otázky o tom, co je vlastně skutečným cílem jeho politiky. Jde snad o obranu národních zájmů, jak tak rád tvrdí, nebo jde jen o dobře promyšlenou hru na mezinárodní scéně, kde hlavním cílem je získat si pozornost a obdiv ze strany Kremlu?

Realita rozhodnutí a postojů, jako jsou ty Ficovy, sebou nesou vážné důsledky hlavně pro Slovensko a v konečném důsledku i pro postavení vlastní země v Evropě. Zda si to uvědomuje, to ví jen on sám.

Zdroj: Redakce a iRozhlas.cz

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.