Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Adobe Stock (licence zakoupena)

Putinova taktika spálené země. Ohrožuje atomová katastrofa Ukrajinu?

Ukrajinský prezident Zelenskyj varuje před možnou jadernou katastrofou na Ukrajině, pokud by Rusko uplatnilo „taktiku spálené země“. Toto vážné obvinění vyvolává otázky o mezinárodní reakci na rostoucí hrozbu.

V současném světě, kde konflikty často dominují politickým zpravodajstvím, bychom měli věnovat zvýšenou pozornost situaci na Ukrajině. Země je stále pod tlakem ze strany sousedního Ruska a dle varování ukrajinských představitelů se tato situace může výrazně zhoršit.

Jaderná hrozba visící nad Záporoží

Představme si scénář, který by mohl změnit průběh konfliktu i celosvětové politiky: jadernou katastrofu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Kyrylo Budanov, náčelník Hlavní zpravodajské správy Ministerstva obrany Ukrajiny, nedávno uvedli, že Rusové pravděpodobně připevnili výbušniny k chladicímu systému Záporožské atomové elektrárny. Tento scénář by byl obdobou noční můry jaderné havárie v Černobylu, která v roce 1986 způsobila obrovské škody a stála mnoho životů.

Jaký by měl takovýto krok smysl?

Andreas Kluth, komentátor agentury Bloomberg, uvádí jako možný důvod „taktiku spálené země“. Tato strategie spočívá v maximálním zničení okupovaného území, aby ho nepřítel nemohl efektivně využít.

Tato taktika byla v historii často použita obránci při ústupu před nepřítelem. Jejím cílem bylo zbavit nepřítele zdrojů a ochromit jeho schopnost pokračovat v útoku. Významné jsou příklady Viléma Dobyvatele v Anglii nebo generála Shermana během americké občanské války.

Ale v případě současného konfliktu na Ukrajině se zdá, že situace je přeci jen odlišná. Rusko je v tomto kontextu agresorem a taktika spálené země by nebyla obrannou strategií, ale cíleným pokusem o devastaci ukrajinského území.

Pokud by to byla skutečně Putinova strategie, jak naznačuje Kluth, představuje to novou úroveň ohrožení nejen pro Ukrajinu, ale i pro mezinárodní společenství. V této záležitosti je podle Klutha třeba se vyvarovat diplomatické neutrality a svět by si měl uvědomit možné důsledky a umět reagovat na tuto hrozbu.

Ať už je toto varování představitelů Ukrajiny pravdivé, nebo se jedná o taktický tah v informační válce, měli bychom si uvědomit, že jaderná katastrofa je něco, co by mělo upoutat pozornost světového společenství a vyvolat tvrdou reakci. Je na čase, aby mezinárodní společenství reagovalo na potenciální hrozbu, kterou představuje Putinova „taktika spálené země“.

Zdroj: iRozhlas.cz, Bloomberg

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.