Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Podle Petra Pavla je Rusko hrozbou. Je na to však Evropa připravená?

Komentář – Podle prezidenta se Vladimir Putin s Ukrajinou nespokojí a jeho zájmy sahají mnohem dál. Jsme však připraveni na to, že by nás někdo obral o naše pohodlí?

Pravděpodobně není na místě mluvit o otevřeném vojenském konfliktu. To je záležitost, která je skutečně málo pravděpodobná, ačkoli se nikdy se stoprocentní jistotou vyloučit nedá. Jenže ruský prezident si je velmi dobře vědom, že obyvatelé starého kontinentu jsou zranitelní i jinak.

Žijeme si zde ve svém pohodlí a s pocitem relativního bezpečí, zejména v České republice. Evropě jako celku se významnější válečný konflikt úspěšně vyhýbá od konce druhé světové války. Když se ovšem podíváme do historie, zjistíme, že to je spíše vyjímka. Evropa byla vždy oblastí, kde nebylo o konflikty nouze, a minimálně jednou za století se zde nějaký ten konflikt objevil.

I prezident Petr Pavel si myslí, že Ruská federace by se neuchýlila k otevřenému konfliktu se státy NATO. Jsem stejného názoru.

Jak však upozornil prezident v rozhovoru pro rakouský list Die Presse, jisté formě konfrontace se Evropa v dlouhodobém měřítku nevyhne. V takovém případě si však kladu otázku: Jsme já, nebo i vy, připraveni nechat si sebrat ten pocit bezpečí a dokážeme se smířit s tím, že na každém kroku se budeme potkávat s policisty s dlouhými zbraněmi, tak jak jsem toho byl svědkem dnes? Dokážeme přijmout za normální, že sem tam dojde k nějaké sabotážní akci, při které můžou umírat lidé?

Že se něco takového může dít, je realita, na kterou nás nejen naše hlava státu, ale také bezpečnostní služby napříč Evropou snaží připravit. Vladimir Putin touží obnovit sféru vlivu tak, jak ji znal z doby Sovětského svazu. Je zcela pohlcen imperiálními choutkami. Nám nezbývá než to vzít na vědomí a uvědomit si, že přichází zcela nová situace.

Jsme však na ni dostatečně připraveni?

Zdroj: Die Presse, ČT24.cz

Jeden komentář

  1. Kuřík Jan Kuřík Jan 12. 5. 2024

    Jeno idiot dráždí medvěda bosou nohou !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.