Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Adobe Stock (licence zakoupena)

Jak je možné, že se po Praze prochází ruští turisté a ještě napadají Ukrajince?

Pražské ulice, kdysi symboly svobody a míru, se nedávno staly svědky incidentu, který otřásl mnoha občany. Ruští turisté z Německa fyzicky napadli Ukrajince z neziskové organizace Pražský Majdan, která se zasazuje o podporu ukrajinské nezávislosti.

Tento útok, odehrávající se v samotném srdci Prahy, vyvolává řadu otázek o tom, jak je možné, že občané agresorského státu se mohou volně pohybovat po Evropské unii a dokonce si dovolit napadat pokojné demonstranty. Neměl by jim snad být strikně odepřen vstup na území EU?

Válka na Ukrajině trvá více jak dva roky a Rusko během ní kontinuálně porušuje mezinárodní právo a pošlapává lidská práva. Vůdci této země jsou obviňováni z válečných zločinů, a dokonce i samotný prezident Putin čelí mezinárodnímu zatykači. Přesto se zdá, že občané této země mají nadále volný přístup do Evropské unie, včetně České republiky. Jsem snad jediný, komu tohle přijde nepochopitelné?

Jedním z hlavních problémů je nedostatečně jasná a jednotná politika Evropské unie vůči občanům agresorských států. Problém je v tom, že uvalené sankce a restrikce často míří především na konkrétní osoby a organizace, zatímco běžní občané zůstávají většinou nedotčeni. Jenže to je špatně. Tím se otevírá prostor pro situace, kdy ruští občané, kteří neodsuzují jednání své vlády, mohou bez problémů cestovat do zemí, jež by měly být příkladem demokracie a právního státu.

Řada těchto turistů může být v podstatě lhostejná k politickým otázkám nebo mohou být v určité míře oběťmi dezinformací své vlastní vlády. I přesto je třeba klást si otázku, zda je správné, aby měli stejná práva jako občané zemí, které se aktivně zasazují o mír a respektování mezinárodního práva. To, že chování jejich země není zcela v pořádku, by měli ucítit na vlastní kůži hlavně samotní občané Ruské federace. Jedině tak lze docílit tlaku na ruského prezidenta a jeho podporovatele.

Onen incident, který se stal v Praze, ukazuje na nedostatečnou ochranu těch, kteří se snaží svobodně vyjadřovat své názory. Ukrajinci z Pražského Majdanu se sešli, aby vyjádřili podporu své zemi, která čelí brutální agresi. Místo toho, aby byli chráněni, stali se obětí útoku. Je nepřijatelné, aby kdokoli v Evropě čelil takovému násilí, zvláště když přichází od lidí, kteří zastupují stranu agresora.

Česká republika a ostatní země Evropské unie by měly přehodnotit svůj postoj k občanům zemí, které aktivně porušují mezinárodní právo. Mělo by být jasně řečeno, že dokud jejich vlády neukončí agresi a nezačnou respektovat mezinárodní normy, nebudou mít volný přístup do zemí, které tyto normy dodržují. Jenže to je něco, co už tu dávno mělo platit.

Hlavně by tento přístup by měl být pevný a jasný. Naše demokratické hodnoty a principy nelze prodávat za turistický ruch nebo obchodní zájmy. Musíme ukázat, že si vážíme svobody, lidských práv a právního státu více než ekonomických výhod, které nám přináší turisté z Ruska. Je třeba být solidární s těmi, kteří trpí pod ruskou agresí, a zajistit tak, aby incidenty, jako ten v Praze, se již neopakovaly.

Pokud chceme žít v bezpečném a svobodném světě, musíme zaujmout jednoznačný postoj. Rusům, kteří podporují nebo mlčky tolerují agresi své vlády, bychom měli jasně říct, že dveře do civilizovaného světa jsou jim uzavřeny. A to minimálně do té doby, než Rusko přestane válčit a začne se chovat jako odpovědný člen mezinárodního společenství.

Doba tolerance vůči agresorům musí skončit. Evropská unie by měla vymezit jasné hranice a ukázat, že stojí na straně práva a spravedlnosti. A pokud se k tomu nestaví EU jako celek čelem, nebylo by na škodu, aby jasný postoj zaujala alespoň Česká republika. Třeba by posloužila jako příklad a přidaly by se i ostatní evropské státy.

Případ z Prahy nám může posloužit jako varování, že pokud nezměníme svůj postoj, budeme muset čelit dalším podobným incidentům, které ohrozí naše hodnoty a bezpečí nejen ukrajinských uprchlíků, ale i našich občanů.

Zdroj: Blesk.cz a ČT24.cz

Komentáře: 18

 1. Pavel Abraham Pavel Abraham 4. 6. 2024

  jak je možné že po Praze a ne jen po Praze chodí ukrajinci kterým pomáháme a oni vraždí znásilnuji, kradou, přepadávaji,drogy !!

   • Jan Pork Jan Pork 4. 6. 2024

    On ten celý článek se nezakládá na pravdě. Tak proč neobviňejete autora z dezinformace? Policie prokázala, že jsou to občané Německá a jeden má rusko-ukrajinský původ. Hlavně, že se tímto dá pošpínit Rusko a jeho občané. Stačí, že ukáčka řekli, že to byli ruští turisté a to je svatá pravda. Autor článku by měl vydat nový článek s omluvou, že se jeho článek nezakládá na pravdě.

    • vlastimil vlastimil 5. 6. 2024

     Tak už víme odkud k nám přijdou lidi vyhodit do vzduchu Syntézii Pardubice.

  • Sára Pavelková Sára Pavelková 4. 6. 2024

   Jak je možné, že někdo řeší národnost, když i mezi Čechy máme taková odporná stvoření jako Abraham výše? Raději tisíc ukrajinců, než jednoho velmi hloupého, agresivního burana.

  • JAROSLAV STOJANÍK JAROSLAV STOJANÍK 4. 6. 2024

   OSLE JAK SE PŘEPADÁVAJÍ DROGY…..

   • Jan Pork Jan Pork 4. 6. 2024

    OSLE, on tam má mezi slovy čárku. Pokud nevíš, k čemu slouží čárka, tak je otázka, kdo je tady OSEL.

    • Mirek nemec Mirek nemec 5. 6. 2024

     Ale zároveň tam má své doznání že znásilňuje.

   • Jan Pork Jan Pork 5. 6. 2024

    Tam je mezi slovy čárka, abys věděl. Pokud nevíš, k čemu slouží, tak potom podle tvého chápání se drogy přepadávají

 2. Zoldy Zoldy 4. 6. 2024

  Protože vláda řeši, aby se tady „nepotulovaly nebezpečné hordy“ ruských sportovců, umělců a pěvců a hlasitě se chlubí, jak to dokázala, není čas zabránit ruským tajným agentům a násilníkům, aby tady dělaly bordel. Na ně di hrdinné vnitro netroufne

 3. Vladimír Matějka Vladimír Matějka 4. 6. 2024

  Na článek mohu odpovědět jen tolik, že i ČR se stala součástí teroristického paktu NATO, tak by i naši občané měli mít omezený pohyb po světě.

 4. Martin šulc Martin šulc 4. 6. 2024

  Velmi hezky řečeno. Ono je těch paradoxů více. V srdci české Prahy se už více než třicet let prodávají turistům v některých obchůdkách na nejrušnějších zónách ruské matrojšky a sovětské čepice se srpem a kladivem. Cizorodá kultura a komunistické symboly jako prezentace české kultury a umu pro milióny turistů ročně? A myslím, že v tomto případě nejde jen o velkou míru nevkusu. Psal jsem na magistrát i s fotodokumentací. Zůstalo bez odpovědi. Tak, asi tak.

 5. Jaromír LUDVÍK Jaromír LUDVÍK 4. 6. 2024

  Ale ale popleto. Kolik je vám let ?

 6. karel mikovec karel mikovec 4. 6. 2024

  proč dovolujete agresorovi a nepříteli prodávat jeho symboly kultury a v zemi ,kde máme svě tradice suvenýrů

 7. Jan Vymr Jan Vymr 4. 6. 2024

  Pane Skopče,
  ptáte se, jak je možné, že neuplatňujeme princip kolektivní viny a nezacházíme jinak se skupinou lidí, která se provinila jen tím, že se narodila někde jinde? Právě proto, že žijeme ve svobodné, demokratické společnosti, jejímž je rovné zacházení nehledě na rasu, národnost či náboženství jedním ze základních pilířů.

  Absolutně nesouhlasím s Vaším pojetím kolektivní odpovědnosti za zločiny agresorského Ruska, je znát, že Vaše obzory jsou velmi úzké a nikdy jste se nesetkal s osobou „na druhé straně barikády“. Co Rusové, kteří žijí na území ČR, a kteří mají putina, jeho politiku a to, co se děje v jejich vlasti, natolik rádi, že opustili svoje rodiny a začali úplně nový život na západě? Zaslouží si snad deportovat? Samozřejmě, že stále narážejí na nenávist Vám podobných, kteří nedokážou pochopit, že ne všichni, kdo se narodili v nějakém státě, souhlasí s jeho agresivní politikou. Pořád je to ale pro ně snesitelnější než žít v totalitě. Co byste jim doporučil dělat?

  • Vladimír Matějka Vladimír Matějka 4. 6. 2024

   Pan Skopec je asi potomkem nějakého novináře z normalizační doby, který mu dělá dnes jakéhosi poradce jak má psát svoje úvahy:-)

 8. Jana Nováková Jana Nováková 4. 6. 2024

  Hochu ty běž k lopatě, když budeš stejné sr… kopat jako říkat budeš jednička v oboru….

 9. Arthur Müller Arthur Müller 4. 6. 2024

  Tak se asi zase tak moc nestalo, když byli po podání vysvětlení bez jakéhokoliv obvinění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.