Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Eva Kovaříková (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International )

Zázrak z ANO? Schillerová a její dvojí pohled na státní rozpočet

Alena Schillerová ostře kritizuje deficit současné vlády, ačkoli za své éry považovala podobné výsledky za úspěch.

Bývalá ministryně financí se opět pustila do kritiky současné vlády. Což vlastně není nic neobvyklého, ale ve svém komentáři na sociální síti X zajímavým způsobem upozorňuje na aktuální deficit ve výši 178,6 miliard Kč k 30. červnu, což představuje 71 % celoročního schodku. Schillerová nadále upozornila na to, že stát získal meziročně o 39 miliard Kč více díky daňovému balíčku, windfall tax a inflaci. Celkově je tedy její hodnocení současné situace velmi negativní. Je ovšem celková situace skutečně takto černá?

Samozřejmě že ne. Ovšem nelze si nevšimnout zvláštní ironie v jejích slovech. Schillerová srovnává současný dluh s obdobím, kdy ANO bylo u moci, a tvrdí, že současná vláda zadlužila zemi více než vláda Andreje Babiše během osmi let, včetně období, kdy zemi svírala covidová pandemie. Zajímavé na tom všem je to, že podobné výsledky považovala kdysi za úspěch. A neváhala je tak i náležitě prezentovat.

Pokladní plnění státního rozpočtu ke konci června skončilo deficitem 265,1 miliard Kč, oproti konci května jde o zhoršení o 10 miliard Kč. To znamená druhý nejlepší meziměsíční výsledek od vypuknutí pandemie v březnu 2020. Naplánovaný schodek bude dodržen. – Alena Schillerová na sociální síti X v červenci 2021.

Tento dvojí metr mě nepřestává fascinovat. Když byla ve funkci, interpretovala podobná čísla jako známku dobrého hospodaření. Teď, když je v opozici, je podobný výsledek důvodem k ostré kritice.

V případě bývalé ministryně financí tak nejde o snahu poukázat na objektivní problémy, ale poize o jednu z mnoha politický her, ve které bývalá ministryně financí hledá problémy tam, kde vlastně žádné nejsou. Jenže si zároveň neuvědomuje, že takováto rétorika může snadno vést k dezorientaci veřejnosti, která je již tak zahlcena protichůdnými informacemi.

Skutečnost je taková, že rozpočtové problémy České republiky nejsou černobílé. Každá vláda čelí jiným výzvám a kontextům, které ovlivňují její hospodaření. Za Andreje Babiše to byla covidová pandemie, za Fialy je to válka na Ukrajině. Samozřejmě, že kritika je důležitá pro demokratický diskurz, ale měla by být založena na konzistentních a férových měřítkách.

Schillerová má jistě pravdu v tom, že současná situace není ideální. Avšak její vlastní minulost a interpretace podobných čísel za jejího působení ukazují, že je nutné být opatrný při inetrpretaci podobných závěrů. Ale je vůbec možné od politiků hnutí ANO čekat více konzistence a méně oportunismu?

Zdroj: Sociální síť X

Komentáře: 2

  1. Ivan Bohuslav Ivan Bohuslav 3. 7. 2024

    A má to vůbec smysl něco komentovat? Ta žena nemá vůbec žádnou sebereflexi. Navíc vše, co nevymyslel Babiš je špatné. Je to fakt smutné, že tolik let po revoluci tu je znova taková mizérie. Tuhle psal Jan Hrušinský, že nechápe, proč si lidi volí neustále špatné lidi. Ano mám podobnou otázku. Proč se stále snažíme o to, aby náš život za nic nestál. A proč do toho taháme i naše děti?

  2. Jiri kozák Jiri kozák 3. 7. 2024

    Já také nechápu proč si stále volíme ty špatné lidi,pokud vím zvolené je spolu a tak by pan Hrušínský měl než něco řekne přemýšlet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.