Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)

Vojáci a policisté v ulicích? Z Babišových slov až mrazí

Andrej Babiš znovu pozvedl kurz hazardování s ústavními zárukami a svobodami občanů na novou úroveň.

Jeho výroky během kampaně před evropskými volbami, zejména ohledně tvrdého azylového zákona a případné přítomnosti vojáků v ulicích, nejsou jen promyšleným politickým tahem, ale varováním, že se nezdráhá přemýšlet nad něčím, co zavání závažnými porušeními právního rámce liberální demokracie.

Pokud užitá rétorika, kterou Babiš vykresluje, představuje opravdovou vizi jeho vládnutí, pak se blížíme hranici, kde se politická rétorika tvrdě střetává s politickou realitou. Samozřejmě je možné, že Babiš bude tvrdit, že jeho slova jsou jen součástí politické hry. Ovšem ani v záplavě předvolební kampaně by neměly být voleny myšlenky nebo slovní hrátky s demokratickými principy, které v lidech můžou právem vyvolávat obavy.

Můžeme si totiž položit otázku, zad se jedná skutečně jen o marketingovou strategii za účelem získat si přízeň voličů nebo zda se jedná o pokus o normalizaci postojů, které by v liberální demokracii neměly dostat místo. Je-li totiž Babišův slovní repertoár reálným zrcadlem toho, jak on sám přemýšlí, pak je možné na takovou rétoriku pohlížet jako na podtext možné budoucnosti, která nemusí být nijak zvlášť vzdálená.

„My, pokud se dostaneme do vlády, zavedeme tvrdý azylový zákon. Vyženeme policisty a vojáky do ulic a budou se ptát: Co tady děláš? Máš papír? Ukaž! Jak jsi sem přišel?!“ – Andrej Babiš při debatě s občany v Praze Řepích 10.4.2024

Jeho výroky navíc nejsou jen hrubým zásahem do právního rámce, ale i do samotných základů naší společnosti. Pokud jakýkoli politik v kampani přehlíží, ať už úmyslně nebo neúmyslně, právní mantinely a podkopává základní principy svobody a respektu, nelze to jen tak bagatelizovat. A že Babiš později své výroky často bagatelizuje, na to už jsme si zvykli. Ovšem to, co připouští prostřednictvím svých slov, může být blízkou realitou schovanou za závojem volební kampaně.

Andrej Babiš tímto svým gestem ukazuje, že v politické strategii je ochoten zajít skutečně za hranu, což nesvědčí nic moc dobrého. Jeho výroky v kampani je potřeba považovat za varování, které nelze jen tak ignorovat.

Vojáci a policisté v ulicích? Zdá se, že v případě vlády Andreje Babiše by se mohlo jednat o realitu, ze které mě skutečně mrazí.

Komentáře: 9

 1. František Lizna František Lizna 18. 4. 2024

  Dluží,na koho se podívají,nemusí dodržovat zákon o pojištění,platit pokuty,respektovat pravidla silničního provozu a používat SPZ.Jsou roztrošení po celé Evropě.Jedenáct milionnů z Ukrajiny uteklo a z toho pět milionů do Ruska.Válčit nechtejí Ukrajinci ani Rusi.Proč se vraždí v občanské válce a nedomluví za stávajíciho uzemního rozdělení příměří.Když zastaví Amerika zbraňovou podporu,tak se vzdají,nebo se nechají vzájemně vyvraždit.

  • Radek Pesak Radek Pesak 19. 4. 2024

   Takhle pry v minulosti mluvili o nasich emigrantech nekteri ,,narodovci“ v Rakousku.Jak by se to libili Vam?To co jste napsal je blbost na 2hou.

   • Zdeněk Zdeněk 19. 4. 2024

    Mně mrazí ze zkorumpovaných novinářů.

  • Dan Dan 19. 4. 2024

   Nemluvite pravdu. Na vsechny obcany v nasi republice se vztahuji stejne zakony.
   O jake obcanske valce to mluvite?! Ukrajina je svebytny celek a byla napadena Ruskem, ktere melo garantovat jeji celistvost.
   Jak by se vam libilo, kdy vas soused zabral kus vasi zahrady nebo domu a dobyval se dal? Take by jste rikal, ze mu nechate to co uz silou zabral?
   V jedinem v cem mate pravdu je to, ze kdyz zastavime nasi pomoc Ukrajine, tak je Rusak vyvrazdi.

   • Zdeněk Zdeněk 19. 4. 2024

    Jak by se zachovali USA kdyby Rusko vojensky zabralo Kanadu a Mexiko. Vypukla by 3 světová válka. USA se vojensky rozcapuje po celém světě. Když byla rozpuštěna Varšavská smlouva tak se mělo rozpustit NATO. Neodpovídejte kecy nečtu.

    • sámo sámo 20. 4. 2024

     Nejvíc tady kecáš hloupé kydy ty. Pokud Američani a NATO někde zasahuje, pak je to proto, aby nevznikla válka daleko větších rozměrů a po zásahu typu bývalá Jugoslávie a Srbsko je po válce, protože Srbsko představovalo takové malé Rusko a bývalá Jugoslávie takový malý Sovětský svaz, proto také Rusové utápějí v krvi snah bývalých republik po samostatnosti a všude kde se Rusové vojensky objeví , tam je po nich pusto a prázdno, protože bez ohledu na civilní obyvatelstvo útočí tak, že nezůstane kamen na kameni a ztráty na životech jdou do statisíců.

   • Jan pekar Jan pekar 18. 5. 2024

    A co tě občanské válce předcházelo to už nikdo nekomentuje, diskriminace rusů i jejich jazyka ,knih i tisku.
    USA svrhlo vládu vojenský na Grenade pro 80 amerických studentů tak proč nemůže Rusko chránit několik milionů rusů na Ukrajine nota Bene za masakr Azovs ve Slavjansku 2014.

  • sámo sámo 20. 4. 2024

   A co tam na Ukrajině Rusové dělají. Ty nerozumíš ani trochu ruskému uvažování, které je založené na neustálém rozšiřování svého území a když se na novém území usadí, tak zašlape vojenskou botou jakoukoliv snahu o jiný způsob života v poddanosti než jaký vyžadují oni a dokonce nesmí mít ani jiný názor na život než Rusové.

 2. Mad Loki Mad Loki 19. 4. 2024

  Neexistuje zadna „liberalni“ demokracie, tim mene jeji „pravni ramec“. Existuje pouze DEMOKRACIE, tedy z pohledu skutecneho prava a ustavy, jako prosazovani zajmu vetsiny.

  Tzv „liberalni“ je ve skutecnosti pravym opakem demokracie, tj prosazovanim zajmu MENSIN, navic casto zcela mimo pravni ramec a mimo platnych zakonu, pomoci verejneho lynce, zmanipulovanych medii, tzv „obcanskych iniciativ“ a „nalepkovani“ odpurcu. K tomu pomaha plizive zavadeni cenzury a striktne indoktrinovane skolstvi a media, kdy vetsina novinaru se rekrutuje z absolventu pochybnych (ale nejvice dotovanych) „humanitnich“ oboru a zjevne propaguje a prosazuje ty jedine „spravne“ politicke nazory v mediich. Obdobne v ekonomice funguji tzv. granty, v jejichz pozadi je vzdy nejprve nutny nejen souhlas, ale i verejna podpora a progace ciste politickych agend (LGBT, feminismus, green deal) – vedou vsak pouze k postupne likvidaci malych a strednich podnikatelu coby potencionalni konkurence korporatu, spolu s ESRG a zvysovanim povinne byrokracie.

  Multikulturalismus prosazovany EU je jen jina metoda extremni levice, jak vytvorit homogenni utopistickou spolecnost (predtim to levicovi fasiste zkouseli metodou nacionalismu a prosazovanim jednoho naroda, komuniste zase pomoci internacionalismu).

  Momentalne se zapad snazi redit stavajici populaci na zdroje mene narocnymi a mene vzdelanymi (zato diky silnemu nabozenstvi lepe ovladatelnymi) masami imigrantu, coz opet pomaha srovnavat rozdily (u imigrantu zvysuje zivotni uroven a tim snizuje porodnost, u puvodnich obyvatel klesa zivotni uroven, u spolecnosti jako celku se rozbiji jednotny odpor a solidarita) .

  V pozadi (bez veskere utopie a naivity) jde o prosazovani zajmu nadnarodnich korporaci, ktere se snazi o vetsi „rovnost“ mas tak, aby se idealne vsichni meli stejne (tj fakticky vsichni nutne hure), a tim umoznili v maximalni mire nastup prumyslu 4.0, kdy uz pracujici vetsina nebude potreba. Proto je treba snizit pocet vyvolenych a postavit je zcela mimo zorny uhel bezne spolecnosti, aby se predeslo jinak nutnym socialnim nepokojum.

  Nadnarodni korporace tedy imigraci, LGBT agendu i „green“ agendu (jako novy „kumunismus“ – tj uslechtily utopicky cil stojici za snizeni vlastni zivotni urovne) zamerne podporuji a pestuji a indoktrinovane „uzitecne idioty“ pak prosazuji do vlad, statnich aparatu a medii, maji tam za ukol nenasilne a postupne dovest masy k dobrovolnemu snizeni vlastni zivotni urovne a znicit jednotny odpor vetsinove spolecnosti (prosazovani vlastniho prospechu a zajmu, vzajemna podpora v ramci klasicke rodiny/smecky je nam biologicky dane, ale pro korporatni cile naopak zcela nezadouci).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.