Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)

Uklízet po pětikoalici, nebo po sobě? Babišova politická strategie plná trhlin

Tak jsme se zase po krátké odmlce dočkali období, kdy politické sliby budou létat vzduchem s lehkostí podzimního listí. A volební průzkumy ukazují, že naše paměť je tenounká jako papír.

Andrej Babiš, expremiér a nynější šéf hnutí ANO, se rozhodl, že je čas na velký návrat. A nebyl by to právě on, kdyby toto vše neoznámil s vervou a elánem, který by oslnil i naplněnou O2 arenu? Samozřejmě za předpokladu, že by byla naplněna jeho příznivci. Nemůžu se však ubránit dojmu, že při vyslovení slibu „uklidit zemi po pětikoalici“ jaksi zapomněl na malý, nicméně podstatný detail – nebylo to právě hnutí ANO, kdo tady rozjel neřízený mejdan s veřejnými prostředky?

Babiš kritizuje současnou vládu za vše možné. Od arogance přes amatérismus až po neschopnost. Což je ale právě přesně to, co bychom si řekli o některých okamžicích jeho vlastní vlády, když už jsme u toho. Pamatujete na covidovou pandemii? Na chvíle, kdy se zdálo, že jediným plánem je improvizace? Ale kdo by si pamatoval na takové drobnosti, že?

Ale bylo to právě za vlády Andreje Babiše, kdy jsme dobrovolně přijali všemožná nařízení, která se měnila z hodiny na hodinu. Kdy jsme dobrovolně přijali to, že omezíme vlastním dětem přístup ke vzdělání. Dokonce jsme ochotně ukazovali na hranicích okresů hlídkujícím policistům dokument, který prokazoval důvod, který však musel odpovídat vládou určeným výjimkám, proč opouštíme vymezený prostor.

Neměli bychom se strašit s druhou vlnou, jsme na ni připraveni. Vůbec nechápu, jaký plán po nás opozice chce. Když budeme mít pocit, že je nějaký zvýšený výskyt, tak samozřejmě budeme reagovat velice rychle, ale už to nikdy nebude plošné opatření. – Andrej Babiš pro Novinky.cz

Návrat k prosperitě, bezpečnosti a nízké zadluženosti, jakou Česko údajně zažívalo pod vládou ANO, zní jako líbivá pohádka pro naše uši, která se však opakuje před každými volbami. Možná že právě v tom tkví kouzelný trik politiky – v přesvědčení voličů, že tentokrát to bude jiné. Že tentokrát skutečně dojde k pročištění politické scény. Jako by se Andrej Babiš chystal uklízet po divoké párty, ale jaksi zapomněl, že právě on je hlavním pořadatelem.

Nejzajímavější na tom všem je, že Babiš kritizuje současnou vládu za to, že lidem téměř každý den neomaleně lže do očí. Neměl by se však při vyslovení těchto slov podívat sám do zrcadla? Vždyť, pokud sami něco na druhých kritizujeme, neměli bychom nejdříve tento problém řešit sami u sebe? A v případě Babiše a jeho hnutí ANO to možná nikdy nebylo aktuálnější.

Není to náš koaliční partner a ani nikdy nebude. – Andrej Babiš během prezidentské kampaně

Ještě na podzim minulého roku všem tvrdil, že hnutí SPD není a nikdy nebude potencionálním koaličním partnerem. Včera však tuto možnost koaliční spolupráce nevyvrátil. A podobných obratů bychom našli v politické historii Andreje Babiše nespočet.

Nechci být příliš tvrdý. Každý má jistě právo na druhou šanci, i politické strany. Možná Andrej Babiš opravdu najde kouzelný mop a dovede ANO k triumfálnímu úklidu české politické scény. Možná by však bylo lepší, kdybychom v sobě našli schopnost pamatovat si kroky našich politiků trochu déle než jen do příštích voleb.

Ono se nám totiž může klidně stát, že za pár let budeme muset začít znovu s ještě větším úklidem. Jenže to vše pouze za předpokladu, že bude ještě co uklízet.

Zdroj: Novinky.cz, 100lzi.cziRozhlas.cz

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.