Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Kancelář prezidentky Slovenské republiky

Temné časy čekají Slovensko po konci prezidentky Čaputové

Ta sice dnes nevetovala novelu trestního zákoníku, ale rozhodla se jej nechat prozkoumat Ústavním soudem. Ukazuje se, že právě Zuzana Čaputová je poslední překážkou k tomu, aby Slovensko spadlo do neúprosné temnoty, kterou představuje Robert Fico.

Již dříve Čaputová oznámila, že nebude znovu kandidovat na post slovenské hlavy státu, a její mandát se tak neúprosně blíží ke svému konci, který nastane letos v červnu. Jako hlavní důvod uvedla, že by neměla dostatek sil čelit politickému tlaku a vzrůstající nenávisti v politickém prostředí.

Hlavním favoritem slovenských prezidentských voleb je Peter Pellegrini, bývalý předseda vlády, který utvořil koalici právě s Ficovou stranou Smer. Čaputová tak zůstává poslední překážkou, která brání Robertu Ficovi prosadit změny v zákonech, některé z nich lze oprávněně považovat za kontroverzní.

Za kontroverzní je považována novela trestního zákoníku, kterou kritizují také evropské instituce. Slovenská opozice ji označila za největší amnestii v historii Slovenska. Novela zákona ruší Úřad speciální prokuratury, dohlížející na nejzávažnější kriminální případy a korupční skandály, několik z nich vzniklo za vlády Roberta Fica. Díky tomu přejdou jednotlivé případy na regionální prokuratury, které takové případy dlouho nevyšetřovaly, což může vést k pozastavení již probíhajících žalob, a dokonce i k úplnému zastavení vyšetřování a k uložení případů „k ledu“.

Velká část slovenské veřejnosti, která se ohradila proti tomuto zákonu, uspořádala několik demonstrací. Za nimi stojí také opoziční strany, označující Fica za hrobaře demokracie a tvrdící, že jediným účelem tohoto zákona je zajistit beztrestnost již stíhaných osob.

Jednalo se o největší demonstrace od doby, kdy Slovensko čelilo demonstracím, které byly reakcí na vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Ti byli zavražděni ve svém domě na jihu Slovenska.

Jelikož prezidentka tento zákon nevetovala, zbývá jako jediná instituce schopná zastavit přijetí tohoto zákona Ústavní soud Slovenské republiky. Jde o poslední instituci, kterou Robert Fico neovládá, ačkoli se sám ucházel o pozici jejího předsedy v roce 2019. Tehdejší slovenský prezident Kiska dokonce obvinil Fica, že mu v souvislosti se snahou dostat se do čela soudu vyhrožoval. Případem se zabývala elitní jednotka policie, která však vyšetřování zastavila, protože nebylo prokázáno, že by se v případu údajného vydírání tehdejšího prezidenta Kisky stal trestný čin.

Demokracie na Slovensku se skutečně otřásá ve svých základech a nejtěžší období má náš východní soused teprve před sebou. Zuzana Čaputová několikrát dokázala, že ji na srdci leží osud Slovenské republiky a že má o Slovensko vážné obavy. Jak moc se její obavy naplní, to se teprve ukáže, ale je jisté, že s Ficem na Slovensko dorazila temnota, která může po prezidentských volbách ještě zesílit.

Zdroj: iDnes.cz, ct24.cz, iRozhlas.czNovinky.cz

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.