Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Oficiální stránky hnutí STAN

Rakušan nelhal, pouze neřekl úplnou pravdu

Ministr vnitra má problém. Čelí vlně kritiky, kdy je otevřeně nařčen ze lži, jelikož v migračním paktu se žádná výjimka vztahující se na Česko nevyskytuje.

Migrace, a obzvlášť ta nelegální, se stala politickým tématem. I díky tomu je pozornost veřejnosti upřena na migrační pakt, který schválil Evropský parlament.

Vít Rakušan a samozřejmě i premiér Petr Fiala veřejnosti předložil ovšem trochu upravenou verzi a celou dobu tvrdí, že pro Česko vyjednal výjimku z povinné alokace migrantů. Důvodem mělo být to, že Česká republika je již v širším měřítku zasažená migrací ukrajinských uprchlíků.

Vyjímka neexistuje

Jenže jak se objevilo v médiích, žádná taková výjimka vztahující se přímo na Česko neexistuje.

Vít Rakušan se ovšem nevzdává a snaží se obhájit svou pravdu, že existuje, a to konkrétně článek 9. Jenže ten hovoří pouze obecně o tom, že Evropská komise bude každý rok vyhodnocovat situaci v Evropské unii a zjišťovat, které země jsou pod jakým migračním tlakem, i pokud jde například o počet udělených dočasných ochran.

Ovšem, jedná se o článek, který prosadila právě česká strana, ale v žádném případě v něm nezaznívá, že se článek dotýká jen a přímo České republiky. A to je to, o co tu jde především. Kdyby totiž ministr vnitra komunikoval jasně v tomto směru, nikdo by ho nyní nemohl otevřeně vinit ze lži.

Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů Ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje. – Vít Rakušan na stránkách Ministerstva vnitra 8.6.2023

Co bude, až válka na Ukrajině skončí?

Je fajn, že tento článek se prosadit podařilo, ale osobně se spíše obávám, jak to bude vypadat, až válka na Ukrajině skončí. A ona skutečně jednoho dne skončí, to je prostě realita. Dá se předpokládat, že po válce se také mnoho uprchlých Ukrajinců vrátí do své vlasti.

Z toho vyplývá, že jediné, co nás chrání před přijetím migrantů například z afrického kontinentu, je množství přijatých Ukrajinců a množství přidělené dočasné ochrany. Ani to však nemusí stačit. Není tedy v tomto případě prezentovaná ochrana poněkud chatrná?

Nevadí mi uprchlíci z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou, ale čeho se skutečně obávám, to jsou migranti ze třetích zemí. To, kam přijímání těchto uprchlíků vede, to vidíme každý den na obrázcích z velkých evropských měst, jako je Berlín nebo Brusel, kde se již nyní vyskytují oblasti, kam se nedoporučuje chodit ani za bílého dne.

Debatu o migračním paktu bohužel naplno ovládl populismus. Strach ze slova migrace dokázal v EP spojit piráty, lidovce i občanské demokraty do jednoho šiku s komunisty a SPD. – Vít Rakušan na sociálmí síti X 17.4.2024

Není uprchlík jako uprchlík

Dovolím si tvrdit, že podobné obavy se mnou sdílí mnoho obyvatel Česka a ministr vnitra má skutečně co vysvětlovat. Problém však je to, že sebelepší vysvětlení už schválení migračního paktu nezastaví.

Nevadí mi, že politici sem tam mlží ohledně nějakých zákonů, ale v tomto konkrétním případě by pro mě bylo milejší, kdyby ministr vnitra předstoupil před veřejnost s tím, že se migrační pakt zastavit nepodaří, ale že se podařilo vyjednat alespoň nějaké změny.

Tady to však zavání skutečně tím, že se jedná o otevřenou a úmyslnou lež.

Použité zdroje:

iRozhlas.cz – Už žádné povinné kvóty a pro Česko výjimka z plateb, hájí Rakušan dohodu o migraci

ČT24.cz – PŘEHLEDNĚ: Evropský pakt o migraci a azylu

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.