Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)

Proč tak lpí Petr Fiala na prosazení korespondenční volby, kterou chce prosadit za každou cenu?

V naší společnosti najdeme spousty těch, co korespondenční volbu vítají, jiný ji považují za ohrožení demokracie a za nástroj, jak si chce kabinet Petra Fialy zajistit vítězství ve volbách.

Jenže když se podíváme blíže na počet občanů žijících dlouhodobě v zahraničí, je tato možnost, že by si za pomoci korespondenčních hlasů pojistila vláda Petra Fialy vládu nad zemí na další čtyři roky, skutečně nepravděpodobná. Tu prohlubuje i snižující se důvěra občanů nejen v samotnou vládu, ale také značné nesympatie k osobě samotného premiéra.

Na korenspondenční volbu je třeba pohlížet jako na demokratický nástroj. Je třeba si uvědomit, že je nespravedlivé, když od možnosti rozhodovat o své zemi pomocí účasti u voleb, odstřihneme občany, kteří například studují nebo pracují v zahraničí. Nelze na to pohlížet tak, že je jejich problém, že nežijí po nějakou dobu v naší zemi a že pokud chtějí volit, vždy je jim k dispozici nějaká možnost. Ve vetšině případů probíhají volby na jedlotlivých konzulátech v dané zemi.

Samozřejmě, že zde existují rizika. Jenže ty nelze zcela eliminovat i u klasického formátu. Odpůrci nejčastěji argumentují tím, že by o naší zemi neměli rozhodovat ti, co zde dlouhodobě nežijí. Jak tedy od sebe odlišit ty, co tu dlouhodobě nežijí a ty, co jsou v zahraničí právě jen krátkodobě například kvůli studiu? Když se na to podívám totiž ze svého pohledu, nerad bych přišel o možnost volit jen kvůli tomu, že jsem byl na určitou dobu vyslán na zahraniční cestu.

Zarážející je ovšem také to, jak moc tlačí kabinet Petra Fialy na prosazení této formy voleb. V tom vidím zásadní probém. Tento tlak totiž v lidech vyvolává pocit, že se zde děje něco nekalého. Je třeba pochopit, že samotná korespondenčí volba žádné straně vítězství ve volbách nezajistí. Tolik hlasů ve hře totiž zase není. Nejedná se totiž o statisíce hlasů, které by mohly výrazně promluvit do výsledků voleb, ale maximálně o deseti tisíce.

Ale jak tohle chcete vysvětlovat lidem, když vidí, jakou silou se vláda tento krok snaží protlačit sněmovnou?

Petr Fiala tvrdí, že korespondenční volbu prosadí bez ohledu na obstrukční jednání opozice. Vláda na to má samozřejmě dostatek sil ve sněmovně. Jenže prosazení silou v tomto případě považuji za poněkud nešťastné. Na místo síly bych raději viděl snahu o to, vysvětlit lidem rozumně co korenspondenční volba přináší a proč bychom ji měli zavést do našeho volebního systému.

Proč neslyšíme z úst vládních politiků, že se nejedná o narušení demokratického procesu, ale naopak, že se jedná o ulehčení možnosti volit lidem žijících v zahraničí. Bylo by to mnohem užitečnější. V opačném případě si akorát v lidech pěstujeme nedůvěru ve volební systém a co taková nedůvěra může způsobit, to jsme mohli na vlastní oči sledovat ve Spojených státech.

Zdroj: iRozhlas.cz a Seznam Zprávy

Komentáře: 48

 1. Vlastimil Pospíšil Vlastimil Pospíšil 10. 5. 2024

  Protože ten ubožák a duševní mrzák si je vědom že bez podvodu nikdy nevyhraje,,Jednou už mu podvod ve volbách vyšel tak to zkouší znovu,ubožáci to jinak neumí.

  • Jana Bukovská Jana Bukovská 11. 5. 2024

   Naprostý souhlas, Fiala by nikdy s ODS na vítězství nedosáhl. Nakonec výsledek posledních voleb hovoří jasně jeho koalice tří stran proti jediné byla pouze vyšší o 0,67%. . Trapné vítězství.

  • Jiří lánský Jiří lánský 11. 5. 2024

   Je to jeho poslední možnost jak zakrýt neschopnost vysvětlovat lidem výsledeky jednání vlády. Na to on nemá. Jeho zdůvbodňování nemá lavu an i patu.

  • KLimeš Rudolf KLimeš Rudolf 11. 5. 2024

   Ten mrzák si myslí, že dostanou více hlasů od těch bývalých čechů a tak to protěžuje. Už neví jak by se udržel u moci. Doufám, že lidi nejsou hloupí a spočítají té podělané pětikoalici..

  • Milan Čížek Milan Čížek 11. 5. 2024

   To je svatá pravda ! Už jsem přestal sledovat zprávy na všech televizích – zejména na ČT 24 – když vidím Takáče, Kroužkovou, Jonáše a další provládní komentátory, jak nenechávají své hosty dokončit větu….

  • Petr Novák Petr Novák 11. 5. 2024

   Jako správná podrž taška se musí zavděčit Bernd Posseltovi a sudeťákům. Ti budou mít díky vyhnání české občanství. To budou milióny hlasů. Myslím, že jich bydlelo v prvorepublikové ČR tři milióny.

  • J. Franz J. Franz 11. 5. 2024

   Protože tomu podvodníkovi už nic jiného nezbývá !

   • PAVEL PAVEL 11. 5. 2024

    protože volby budou o největším podvodu ODS slepence v režii fetáku pirátu od r 48 ! ani komunisti si nedovolili něco tak zákeřného,falešného. Druhá varienta odstranit Babiše za každou ceno bud mafii žalobcu nebo bilinkový čaj !!

    • Miroslav brkal Miroslav brkal 12. 5. 2024

     Mají zrušit spojování stran. Každá strana samostatně do voleb.

  • Helena Helena 11. 5. 2024

   A taky proto, aby udržel bratra na Ukrajině. Ten tam totiž má slušnej
   byznys. Takže kdo je slušnej Čech, tak koalici volit nemůže a nebude.

   Admin: Tato informace se nezakládá na pravdě – Více info ZDE.

  • Kuřík Jan Kuřík Jan 11. 5. 2024

   Jinak bych to neřekl. Bravo !!!

  • Eliska krasnohorska Eliska krasnohorska 12. 5. 2024

   A verim tomu ze to prosadi jsou to krivaci a spiny se nestiti

 2. Jaroslav Třešňák Jaroslav Třešňák 10. 5. 2024

  proč asi – už teď jsou volby na hraně férovosti a manipulace bude s korespondenční volbou hračka a nikdo nic nedokáže …a Fiala je lhář a podvodník

  • Gustav Kříž Gustav Kříž 10. 5. 2024

   Velký souhlas, tato vláda je nejhorší od roku 1918.

   • Kuřík Jan Kuřík Jan 11. 5. 2024

    Svatá pravda !!!

 3. Ing.Roman Mysík Ing.Roman Mysík 10. 5. 2024

  Osobně se domnívám, že je v této zemi dost napětí a nenávisti, než aby bylo třeba vzbuzovat další pochybnosti, navíc v tak zásadní věci jako je uznávání výsledku voleb. A jako matematik a statistik vyjadřuji jisté pochybnosti o regulérnosti takových voleb. Musím konstatovat, že z čistě statistického hlediska byly například v USA některé soubory údajů z korespondenční volby daleko za hranou pravděpodobnosti. A to pro Trumpa fakt nemám slabost. 🙂

  • Petr Petr 11. 5. 2024

   A o to právě jde- korespondenční volba nahrává manipulaci- stačí jeden šikovný algoritmus.

 4. Jiří Makoň Jiří Makoň 10. 5. 2024

  Proč na tom lpí? Jak ho známe, tak má určitě připravenou nějakou sviňárnu ve svůj prospěch.

  • Jan Cidrych Cidrych Jan Cidrych Cidrych 11. 5. 2024

   Je to obyčejná hnusná ….

  • Helibert Svoboda Helibert Svoboda 11. 5. 2024

   Jen poopravím, je to všehoschopný …

 5. Ivana Fraňková Ivana Fraňková 10. 5. 2024

  Je to neschopný lhář

 6. Josef Šálek Josef Šálek 10. 5. 2024

  Nevím zda to řeknu správně – případně mě opravte – tato 5 ti koalice zvítězila nad 1 hnutím o 35 000 hlasů. Taková je tehdejší statistika . 5 outsiderů se muselo spojit aby porazilo jednoho . Vzpomínáte si na tu radost onoho večera ? Úžasné ! Porazili jsme toho Babiše i jeho EET ! A bylo vymalováno … O 35 000 hlasů .
  To jsme ale nevěděli co přijde . Dnes už to tak nějak víme . Babiš je prý Bureš , na to poukazují – jejich ,, zákony “ jim podepisuje komunistický rozvědčík … To jim nevadí . / Tenkrát byl pomýlený / A to že podepíše i to o čem zdaleka není přesvědčený – nevadí také .
  Hlasy z ciziny kde nevědí o co zde jde se hodí .

  • Pavel Štěpánek Pavel Štěpánek 11. 5. 2024

   Děkuji, krásně a jednoduše shrnuto!👌

  • Miloš Blažek Miloš Blažek 12. 5. 2024

   naprostý souhlas… díky 🙂

 7. Jirka Jirka 10. 5. 2024

  Je takové přísloví.“Tonoucí se i stébla chytá“

 8. Vladimír Červený Vladimír Červený 10. 5. 2024

  korespondenční volbu samozřejmě ano, ale jen pro ty, co v ČR platí daně, zdravotní a sociální pojištění

 9. Bohumil Rambousek Bohumil Rambousek 10. 5. 2024

  Připravuje se velmi velká sviňárna , co by se taky od fialový smečky dalo čekat .

 10. Šárka Dimitrova Šárka Dimitrova 11. 5. 2024

  To co se tady děje v CR nikdy nesmi pokrašovat Tenhle 5 koal.slepenec musi skončit.Lhaři a podvodnici nemaji sanci po druhe zvitězit !

 11. petr zlámal petr zlámal 11. 5. 2024

  už jen to,jak korespondenční volbu prosazuje bratrstvo fialového slizu,za jehož dvouletého vládnutí z takových nápadů vždy vznikla nějaká malá domů,nevzbuzuje důvěru…navíc,lidé v zahraničí,a ti co tam už žijí celé generace obzvláště,netuší jak se prostému lidu v česku žije a pokud informace čerpají pouze z jejich médií,kde je současná vláda chválena za různé zahraniční iniciativy,kdy v roli užitečného idi.ta neomaleně vyřvává věci,které si třeba i všichni myslí,ale nahlas to neřeknou,tak z toho může pro koalu pěkná hromádka hlasů,že….

 12. Petr Fiala Petr Fiala 11. 5. 2024

  A konečně se dozvíme že Čechů je 35 milionů.

 13. Jan Cidrych Cidrych Jan Cidrych Cidrych 11. 5. 2024

  Fiala je obyčejná nevolitelná svoloč a doufám ,že bude jednou souzen

 14. Svatopluk Doseděl Svatopluk Doseděl 11. 5. 2024

  Proč? Protože chce zvýšit svoji šanci na volební úspěch. Když to bude podvodem, vůbec nevadí. Účel světí prostředky, že? Možnost předvolební koalice je totéž. Jestli to teď projde, snad to tomuhle člověku nebude nic platné. Odporný typ.

 15. KLimeš Rudolf KLimeš Rudolf 11. 5. 2024

  Doufám, že toho sviňáka nezvolí. Dělá pro to vše, aby se ta podělaná pětikoalice udržela u moci. Doufám, že lidé nejsou hloupí a spočítají jim to.

  • Zdeněk Buchta Zdeněk Buchta 11. 5. 2024

   Obávám se, že lidi jsou hloupí

 16. Miloslav Vasicek Miloslav Vasicek 11. 5. 2024

  Souhlasím se vším, je to jen duševní mrzák, patřící do blázince. Je potřeba se toho hluponě zbavit. Větší svoloč, která jde proti vlastním lidem nám ještě od první republiky nevládla. Snad už je nikdy nebudeme muset s jejich lži a jásáním nad Ukrajinou poslouchat.

 17. Vladimír Lihař Vladimír Lihař 11. 5. 2024

  Nejhorší vláda od r. 1948

 18. Zuzana Šolcová Zuzana Šolcová 11. 5. 2024

  Kdo chce volit i v zahraničí, tak samozřejmě může i za stávajících podmínek. Na velvyslanectví. Pokud by to skutečně mysleli tak, jak tvrdí, stačilo by upravit pouze to, že voličský průkaz budou vydávat přímo na velvyslanectví.

 19. Jana Drátovská Jana Drátovská 11. 5. 2024

  Čím hloupější politik, tím je arogantnější a drzejší. A tedy i lidem nebezpečnější. Doufejme, že tahle skutečnost většině voličů dojde, a že po zkušenostech z této doby budou obezřetnější při dalších volbách. Potřebujeme vládu, která se především zajímá o občany a jejich životní podmínky. Dodnes byly volební možnosti našich občanů v zahraničí v pořádku, kdo chtěl volit, tak mohl. Nevím, proč by se to mělo měnit.

 20. Jaroslav Fiala Jaroslav Fiala 12. 5. 2024

  Je mi líto,že vysvětlení,které žádá autor článku,on ani asi Vy jste nezaznamenali z úst nejen premiéra,ale celé řady politiků zejména v nedávných dnech.Jinak komentovat většinu zveřejněných komentářů je pod úroveň průměrně inteligentního člověka.

 21. Daniel Hrubý Daniel Hrubý 12. 5. 2024

  Korespondenční volba je jediná možnost, jak se dostat k hlasům těch, co nevolili. Posledně dokázali zneplatnit milion hlasů a to blbost už z podstaty, protože to by znamenalo, že třetina voličů něco udělala špatně a nikdy nikdo nezjistí, co to bylo. Dnes v neziskovkách placených ze zahraničí pracují tisíce aktivistů, co už dnes vytváří seznamy těch co k volbám nechodí, kdo bydlí v zahraničí a kdo nevolí, protože na rozdíl od hlasů, volební účast se eviduje. Proč se nemůže volit elektronicky? Protože by nešlo podvádět. Přitom digitální volební lístek je prkotina. Dá se předejít chybě, dá se zpětně dohledat, jestli někdo nemanipuloval s vaším hlasem, jestli ten hlas došel tomu, koho jste volili. Naneštěstí je tu ta mantra o tajné volbě. V demokracii se přece nikdo za svůj hlas a názor stydět nemusí. V korespondenčních volbách budou volit i ti, co k volbám nepůjdou. A nikdy se to nedozvědí.

 22. Jan Kladivo Jan Kladivo 12. 5. 2024

  Ubožák Fiala, lhář a neoblíbený člověk a politik. Tolik lží a polopravd za poměrně krátkou dobu, kdy vede vládní kabinet, to se jen tak nevidí.
  Ten ubožák nikoho nepřesvědčí o potřebě vyjít vstříc občanům tím, že jim umožní zúčastnit se voleb formou korespondenční. Těch možností, jak občanům vyjít vstříc měl Fiala během těch dvou let vlády spoustu, ale ani jednu nevyužil a teď najednou by chtěl být ochráncem blaha všech a k tomu si vybral potřebu nejmíň ovlivňující životní úroveň! Kdyby nebylo v zahraničí možné volit, tak bych to ještě pochopil, ale tak tomu není.
  Nabízí se jediný důvod tohoto náhlého spasitelského komplexu „pana“ Fialy, jde zase o další pokus o podvod, pokus zvrátit nevyhnutelné.
  Fialo, zruš naši účast na Lipské burze, podpoř mladé lidi, podporuj výzkum a vědu, když si už musel podvést důchodce a ukrást jim peníze díky upravené valorizace důchodů a když si už Fialo musel sáhnout na valorizaci důchodů, proč sis nevyšláp i na valorizaci církevních restitucí???!!! Fialo starej se o občany tohoto státu a když to budeš dělat nezištně a bez falešných proklamací, tak hlasy lidí dostaneš i bez podvodů!

 23. Jaroslav Vančata Jaroslav Vančata 12. 5. 2024

  Protože soudruh Bartoš bude dělat (nechá dělat) program pro elektronickou volbu. To zajistí Nutelovi jasné vítězství.

 24. Milda Milda 12. 5. 2024

  Uvědomuje si, že špatně vládne, od 10 k 0 a přesto by se chtěl i po dalších parlamentních volbách udržet u moci a dodělat hnůj, který rozhazuje po naší ekonomice a demokracií.

 25. Miloš Sivák Miloš Sivák 12. 5. 2024

  Korespondenční volba jako taková je dle mého názor nerozumná vždy a všude. Je velmi snadno ovlivnitelná a velmi snadno zneužitelná. A problémy nese nejen v USA.
  A ano, já si také nemyslím, že to kdo trvale nebo dlouhodobě žijí v zahraničí by měli mít právo dění v naší zemi ovlivňovat. A volba na ambasádě a konzulátech to celkem spolehlivě vytřídí. Ten kdo je jen na zahraniční cestě, popř. studuje v zahraničí a o volby stojí si ten čas rád udělá. Kdo o ně nestojí, tak ne. Nicméně korespondenční volba svojí lehkostí nabádá k využití i lidi, kteří o životě u nás už dávno nemají ani páru a ani ji vlastně mít nechtějí.
  U koalice jde skutečně o pokus zajistit si další čtyři roky. Spoléhají na roztříštěnost velké části opozice. To, že naposledy milion hlasů propadlo svědí o nedemokratičnosti voleb. Jak z toho ven? Možnosti jsou dvě. Buď zavést většinovou volbu s poměrnými prvky (využít např. 80 senátorských obvodů s tím že do sněmovny se dostanou první dva na pásce a následně 40 dalších s největším počtem hlasů) a zároveň tak zabránit vstupu do sněmovny neviditelným poslancům dělajícím stafáž svým vůdcům nebo naopak snížením kvóra pro vstupu do Sněmovny z 5% na 3%. Osobně bych volil první způsob

 26. Josef Šátava Josef Šátava 18. 5. 2024

  Fiala a spol se poučili z minula, kdy hlasy ze zahraničí pomohli TOPce zůstat nadále v PS. Bez těch hlasů by tenkrát TOPka už dávno skončila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.