Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)

Premiér Fiala si nejdříve smlsnul na Babišovi a jako zákusek si dal Havlíčka

Premiér Fiala v předvolebních debatách exceloval jak proti Babišovi, tak proti Havlíčkovi. Díky pevným faktům a připravenosti odhalil jejich lživá tvrzení, čímž si zajistil výraznou převahu a ukázal svou politickou sílu.

V předvolební superdebatě na CNN Prima News, kde jakoby se Petr Fiala převtělil zpět do své původní profese, se střetl s bývalým premiérem Andrejem Babišem. Ten zůstal věrný svému stylu, působil nervózně a jeho vyjádření se občas nesla v duchu nepochopitelného mumlání, které připomínalo více rozčíleného dědečka ve frontě na zlevněná vajíčka, nežli zkušeného politika. Bylo chvílemi až trapné sledovat, jak se Babiš snaží zformulovat nějakou srozumitelnou myšlenku, zatímco Fiala stál klidně jako skála a očividně se bavil.

Po tomto předkrmu se premiér střetl tváří v tvář dalšímu představitelu hnutí ANO, Karlu Havlíčkovi, stínovému premiérovi tzv. lepší vlády. Havlíček se s vervou pustil do Fialy, obviňoval ho, že nehájí české zájmy a ze zeleného šílenství, které vzešlo z předsednictví České republiky v Evropské unii. Havlíček ovšem zjevně podcenil připravenost předsedy vlády.

Když Havlíček nařkl Fialu, že je spoluzodpovědný za přijetí Green Dealu, Fiala se rozhodl pro svůj typický tah – vytáhnout neotřesitelné důkazy. S elegancí muže, který ví, že má v rukou trumfy, Fiala připomněl, že Green Deal byl schválen vládou Andreje Babiše a svá tvrzení podložil fakty, která nelze popřít. Havlíček v tu chvíli zůstal jako opařený, neschopen odpovědi.

Vyjednali jsme obrovské množství peněz. Vyvázat se ze (Zelené dohody) jednostranně nelze, přišli bychom tím o zdroje EU, které mohou dosáhnout až bilion. Poškodilo by nás to. – Andrej Babiš v reakci na návrh Miloše Zemana, že by Česko mělo od Green Dealu odstoupit (prosinec 2021).

Výkon předsedy ODS v těchto debatách byl nejen působivý, ale také ukázkový příklad toho, jak využít připravenost a důkazy k tomu, aby umlčel své oponenty. Babiš a Havlíček, zvyklí na populistické výkřiky a polopravdy, najednou stáli tváří v tvář pevným argumentům a ověřitelným skutečnostem. Fiala, ačkoliv na někoho může působit jako suchar, v těchto chvílích zářil jako ta největší hvězda akademického světa, která umí své znalosti využít také v politické aréně.

Je třeba ocenit Fialovu schopnost přinést do veřejné debaty důkazy, které nejsou pouhými tvrzeními, ale pevně zakotvenými fakty. To je něco, co česká politická scéna potřebuje jako sůl. Když totiž oponenti nemají odpověď na důkazy, často se uchylují k osobním útokům a nesmyslným obviněním, což je přesně to, co Babiš a Havlíček předvedli a předvádí dlouhodobě. Fiala však zůstal klidný a pevný, což je atribut, který se v dnešní době cení více než kdy jindy.

Celé znění přijaté Zelené dohody pro Evropu, ve kterém Andrej Babiš hlasoval pro její přijetí, čtěte ZDE.

Premiér Fiala tak opět ukázal, že je velmi dobře připraven nejen na politické debaty, ale také na to, aby vedl tuto zemi s rozvahou a důrazem na fakta. Možná že právě toto je ten styl politiky, který nás skutečně může dovést k lepší budoucnosti, kde pravda a důkazy hrají hlavní roli. Jen je velká škoda, že svou sílu dokáže premiér ukázat jen v předvolebních debatách.

Ať už si o Fialovi myslíme cokoliv, jeho přístup k politice založený na faktech a důkazech je něco, co bychom měli ocenit. Rozhodně jde o přístup, který nakonec může překonat převládající vlnu populismu a přinést do české politiky více transparentnosti a odpovědnosti. Já jen doufám, že sílu z těchto debat si předseda vlády přenese i do zbytku volebního období a dokáže voličům, že jejich hlas daný pětikoalici nebyl jen další promarněnou příležitostí.

Použité zdroje:

Echo24.czBabiš na nás uvalil evropskou zelenou revoluci

Novinky.czZ Green Dealu se nelze vyvázat, připomněl Zemanovi Babiš

Volební superdebaty na CNN Prima News a České televizi

Komentáře: 3

 1. Vladimir Holec Vladimir Holec 7. 6. 2024

  Dobrý den,
  pane Skopče, máte pravdu. Pan Fiala se opravdu převtělil do své původní profese.
  A měl by u ní zůstat, ta mu sedí. Ale ta praxe bohužel pokulhává. Nehodnotím hospodářské výsledky, doba je těžká. Ale to, co si k němu dovolí koaliční partneři a co jim všechno trpí, to je až k neuvěření. Je to slabý premiér.

 2. Václav Janoušek Václav Janoušek 7. 6. 2024

  Skopec komentuje ůplně stejně jako vůl. Fiala totiž nelže, ale pouze, když mlčí. Ale láska je slepá i když se zamiluje skopec.

  • Vladimír Komárek Vladimír Komárek 7. 6. 2024

   Dobrý den,
   pane Janoušku – když nemáte fakta, „vytáhnete“ pomluvy. Prostě styl Babiše a Havlíčka. Jak prosté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.