Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: David Sedlecký (wikimedia commons CC BY-SA 4.0)

Petr Fiala si stěžuje na neochotu opozice diskutovat. Vinu však nesou obě strany

Premiér s obavami sleduje vývoj v naší společnosti a má o ni obavy, které plynou ze situace na Slovensku.

Komentář – Právě atentát na slovenského premiéra Roberta Fica vyvolal nespočet otázek, zda je něco podobného reálné také u nás. Situace na Slovensku je totiž velmi podobná té, kterou můžeme sledovat právě v našich končinách. Rozeštvaná společnost a neustálé slovní výpady politiků vedou jen k tomu, že naše politická kultura se nachází na samém dně.

Petr Fiala z politické války ovšem viní opozici. Za situaci nesou hlavní zodpovědnost strany ANO a SPD. Alespoň to lze vyčíst ze slov premiéra v rozhovoru pro CNN Prima News. Je to ovšem takhle jednoduché?

Možná pro samotného předsedu vlády. Najít rychle viníka a mít tak splněn politický cíl. Je totiž strašně jednoduché poukázat na to, co dělají špatně ti druzí, a zároveň je pohodlné si nepřiznat, že na tom nesu také svůj díl viny. Ono totiž to, jak daleko zašli politici ve svém vyjadřování a komunikaci, mohou všechny politické subjekty v naší zemi. Nejen opozice.

K rozeštvávání společnosti dochází dlouhodobě, není to otázka jen několika málo dní. Místo toho, abychom viděli snahu o ozdravení naší společnosti, jsme svědky opět toho, že se hledá onen imaginární viník. Slyšíme to vlastně denně už od covidového období. Opozice viní vládu z toho, že nemá zájem vést konstruktivní debatu a odmítá je vyslechnout. Stejnou rétoriku jsme slyšeli před třemi roky v době probíhající pandemie a slyšíme ji i nyní.

Jaká je však skutečnost? To my jako občané nemáme moc šancí rozluštit. Pravdu znají jen zainteresované strany. Je ovšem zajímavé, že se rétorika po změně vlády nezměnila. Mně je vlastně jedno, kdo z obou znepřátelených táborů má pravdu a kdo ji nemá. Pro mě je směrodatné to, že tyto hádky vůbec k ničemu nevedou.

Právě situace na Slovensku by pro nás měla být dostatečně silným varovným signálem. Pokud nechceme být svědky podobné události, je třeba na tom začít urychleně pracovat. A rozhodně by to nemělo ležet jen na vládě. Zapojit se musí i opozice. V tomto případě je totiž stranická příslušnost vedlejší.

Zdroj: CNN Prima News – pořad co na to premiér? a Lidovky.cz

Komentáře: 6

 1. Pavel Pavel 20. 5. 2024

  Fiala není jen nejhorší premier lhář lhářu šašek ale i podlý,zákeřný,zlý bastard ! číši z něj zlo,nenávist,vuči Babišovi opozici zloba mu zatemnila mozek.

 2. Zdeněk Blahna Zdeněk Blahna 20. 5. 2024

  Ten lže,až se mu od pusy práší.Kdykoli přišla opozice s nějakým návrhem,
  tak stosmička to buď shodila ze stolu,nebo si odhlasovala,že se návrh
  projednávat nebude.Tak o čem chce tedy diskutovat?

 3. Spousta Jan Spousta Jan 20. 5. 2024

  Tohle, co si samo o sobě říka premier se asi řídí heslem , když se mnou nebudeš mluvit, tak na tebe pošlu Zelenýho a on ti vyhlásí válku, ty zlý hochu. kdybych mohl, tak budu z něho zvracet.

 4. Pepa Pepa 20. 5. 2024

  Fiala je lhář. Europoslannec Vondra označil voliče opozice za idioty. To je vstřícnost? Urazit 70% voličů. Na mýtinku do evropského parlamentu SPOLU uráželi všichni opozici. Označili je za populisty a extrémisty. Nemají žádný program , jen Babiše ,

 5. ladasi ladasi 20. 5. 2024

  Nějak tady postrádám výroky voličů tohoto fialovýho sedmilháře, že za všechno může Babiš.

 6. Petr Pobuda Petr Pobuda 21. 5. 2024

  Jestliže Fiala hledá charakter demokracie, buď spatně studoval, nebo do ní chce vnést vlastní zásady…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.