Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Adobe Stock (licence zakoupena)

Ofenzíva je běh na dlouhou trať. Ukrajinská realita na bojišti

Ukrajinská protiofenziva: Proč je postup pomalý? Jaké jsou paralely s druhou světovou válkou? Zkoumáme detaily a možné budoucí scénáře konfliktu.

Ve světě Hollywoodu, kde lze spatřit okamžité úspěchy, může být těžké pochopit skutečnou povahu války. Ukrajinská protiofenziva proti ruským silám se nevyvíjí jako ve válečném velkofilmu, kde každá bitva končí triumfem. V rozhovoru pro BBC to připomněl ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj, když zdůraznil, že ukrajinská armáda postupuje na bojišti pomaleji, než se očekávalo.

Avšak, ten, kdo sleduje anebo zná alespoň trochu historii války, nemohl jiný průběh očekávat. Válka není sprint, jde o dlouhý maraton. A v případě Ukrajiny jde o maraton, který je navíc během na těžkém, nezpevněném terénu.

Můžeme se podívat na příklad z nedávné minulosti, na invazi spojeneckých sil v Normandii v roce 1944 během druhé světové války. I když spojenci měli ohromující převahu ve zdrojích a pečlivě plánovanou strategii, jejich postup skrz západní Evropu stále trval téměř rok. A to bojovali proti silám, které byly vyčerpány z mnoha let války a následků ruského protiútoku na východní frontě.

Ukrajina bojuje proti jedné z nejmocnějších vojenských sil na světě. Jejich protivník, ruská armáda, měl navíc příležitost se na tuto ofenzívu připravit, budovat obranné linie a minová pole. Jak může někdo předpokládat, že v takových podmínkách bude cesta k vítězství rychlá a bez problémů?

Kyjev uvedl, že na jihu postoupily ukrajinské síly místy až o sedm kilometrů, přičemž osvobodily 113 kilometrů čtverečních včetně osmi obcí. To je oproti předešlým dnům skutečný pokrok a lze to s jistou rezervou označit za dílčí vítězství, ačkoli se zdá být malé v porovnání s celkovým rozsahem konfliktu. Ale taková už vítězství ve válce bývají. Kousek po kousku, pomalu a metodicky.

Pomalu, ale jistě, to je mantra, kterou si musíme opakovat, když sledujeme vývoj na ukrajinském bojišti. Nejde jen o území, které je získáváno nebo ztraceno, ale také o životy, které jsou v sázce. Zelenskyj správně poznamenal: „V sázce jsou lidské životy.“ Válka není jen o geopolitických cílech a strategických pozicích, ale především o lidech, kteří bojují, trpí nebo umírají.

Ofenzíva je dlouhá a těžká cesta. Vojtěch Bahenský, analytik Asociace pro mezinárodní otázky, vysvětlil pro ČT24, že operace ukrajinské armády budou pokračovat v podobném duchu týdny, nebo i měsíce. Je potřeba vytrvalost a odhodlání. Západní podpora, ať už materiální nebo morální, je v této době klíčová. Zelenskyj tuto podporu přivítal na mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny, která se koná v Londýně.

Válka je vždy brutální a krutá. Ale někdy je také dlouhá a pomalá. Ukrajina se nachází na dlouhé a obtížné cestě, ale nejde o cestu, kterou by nemohla zvládnout. Je to maraton a naštěstí má Ukrajina k dispozici vytrvalé běžce.

Jejich cílem je obnovit svou zemi a vrátit se k normálnímu životu. Jejich cesta bude těžká a dlouhá, ale nejsou na ní sami. Svět je s nimi a doufáme, že přes všechny obtíže dosáhnou svého cíle.

Zdroj: BBC, ČT24

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.