Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)

Hvězdné války Vladimira Putina

Rusko vetovalo rezoluci OSN proti závodům ve zbrojení ve vesmíru. Máme se snad obávat proměny ruského prezidenta v Darth Vadera?

Pokud byste snad nevěděli, kdo je onen Darth Vader, zeptejte se někoho, kdo světem Hvězdných válek opravdu žije. Jedná se o temného pána z fiktivního světa. Něco jako je Sauron ve světě Pána prstenů. Jednoduše řečeno, jedná se o toho špatného.

A právě díky, tomu, že Rusko odmítlo dokument podepsat, obávají se západní země toho, a hlavně tedy Spojené státy, že Rusko vyvíjí zbraně, které by byly namířeny na satelity a družice. Závislost dnešních technologií právě na datech ze satelitů snad nemusím ani dopodrobna vysvětlovat.

Obavy světa z toho, že by ve vesmíru byly umístěny zbraně, které by byly schopné nést dokonce jaderné hlavice, jsou jistě opodstatněné, ale myslím si, že se jedná spíše o hudbu daleké budoucnosti než o aktuální nebezpečí. Minimálně bych zrak upnul jiným směrem než právě k Rusku.

Pokud se totiž podíváme na situaci Ruska, je velmi nepravděpodobné, že se zde nachází takové mozkové kapacity, které by byly možné podobné nápady přetavit ve skutečnost.

Už jen samotné vesmírné programy, obzvlášť ty ve spojených státech, jsou tak finančně náročné, že jsou k jejich realizaci využívány dokonce i soukromé zdroje.

I pokud by měl Vladimir Putin k dispozici nějakého génia, nebyla by právě ona finanční náročnost to, co by podobné nápady drželo spíše v teoretické rovině? Nesmíme zapomínat na to, že Ruská federace je nadále vyčerpávaná válkou na Ukrajině, a to nejen finančně, ale také materiálně.

Surovinové zdroje má samozřejmě Rusko obrovské, ale něco jiného je vedení války na zemi a to ještě ne v plném rozsahu a něco jiného je rozpoutání hvězdných válek. A když si k tomu přičteme holá fakta, kdy ruský vesmírný program už dávno předběhl čínský, a dokonce i evropský, je představa přeměny Vladimira Putina v jakéhosi Darth Vadera spíše úsměvná.

Když už, tak by měl svět upnout svou pozornost právě k Číně, která se hlasování zdržela a která je ohledně surovin a finančních zdrojů daleko za možnostmi nejen Ruska, ale dokonce i Spojených států. Je sice možné, že pokud by nedocházelo k podfinancování vesmírných programů jednotlivých mocností, byli bychom v nějaké fázi nástupu určité podoby vesmírných válek, ale obdoba toho, co známe z filmového plátna, do toho to má skutečně daleko.

Vladimira Putina si můžeme jistě vykreslovat ve svých fantaziích jako temného pána, ale ani v těch nejbizarnějších představách bych si nedělal starosti s tím, že by Rusko bylo v dohledné době reálnou a vážnou hrozbou ve vesmírném prostoru.

Zdroj: iDnes.cz, Seznam Zprávy, SpaceX

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.