Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)

Objektivní pohled na vládu Petra Fialy

Při hodnocení kroků vlády se často setkáváme s kritikou. Ale je vše, co vláda zatím dokázala, vysloveně špatně?

Ve světle současných událostí a hlasů kritiků jsem se již několikrát musel zamyslet nad tím, zda je vláda Petra Fialy opravdu tak špatná, jak se nám někteří snaží prezentovat. V jistém ohledu hovoří čísla neúprosně – obliba na úrovni 16 % není zrovna nejlichotivější parametr. Když se však člověk podívá více pod povrch těchto čísel, která jsou založená čistě na popularitě a sympatiích, nikoli na kvalitě jednotlivých kroků, zjistíme, že je takové hodnocení poněkud unáhlené.

Pojďme na to krok za krokem. Začněme ekonomikou

Ano, inflace a zdražování jsou bolestivé a nikdo z nás se jim čas od času nevyhneme. Ale je spravedlivé svalovat vinu výhradně na vládu? Vždyť za měnovou politiku zodpovídá Česká národní banka, které paradoxně důvěřuje většina z nás. Nehrají v tomto ohledu významnější roli rozhodnutí z let minulých?

Zahraniční politika a podpora demokracie

Velmi výrazně je vláda Petra Fialy vidět v zahraniční politice. Významnou roli zde hraje ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Ten překvapuje odvahou a silným principiálním postojem, obzvláště ve světle konfliktu na Ukrajině. Předvedená zásadovost a podpora demokratických hodnot může znamenat pomyslné světlo naděje v jinak temných časech.

Spravedlnost a sociální reformy

A jak je na tom vláda ohledně resortu spravedlnosti? Ministr Blažek sice čelí kritice, ale na druhou stranu, ve věci exekucí a insolvenčního řízení se nepotvrdily proklamované černé scénáře. Bohužel jsou tyto úspěchy přehlíženy právě díky přešlapům pana ministra. Nebýt jich, mohl by právě resort spravedlnosti být prezentován jako velmi úspěšný. A to i navzdory nelehké situaci.

Velmi kladně lze hodnotit také nastartované změny v sociálních dávkách a bydlení. Ty naznačují směr k lepší budoucnosti, ačkoliv cesta to bude jistě ještě dlouhá a trnitá. Právě dlouho potřebná modernizace sociálního systému a snaha o zlepšení komplexní situace v oblasti bydlení ukazují, že vládě nejsou lhostejné problémy obyčejných lidí, jak nám tvrdí opoziční politici.

Je kritika vlády oprávněná?

Bez pochyby musím dodat, že vláda má své nedostatky a někdy mám pocit, že nenaslouchá dostatečně svým poradcům. Ovšem je nutné mít na paměti, že kritika by měla být konstruktivní, nikoliv destruktivní. Přílišná nespokojenost a neustálé hledání jakéhosi politického Mesiáše nás může dovést pouze k ještě větším potížím. Není snad lepší ocenit pokroky, které byly učiněny a zároveň tlačit na politickou garnituru, aby nepolevovala v práci na vytváření lepší budoucnosti?

Rozhodně je to lepší než se neustále utápět v cynismu a negativitě, kterou je naše společnost promořena. Je důležité si připomenout, že perfektní vláda jednoduše neexistuje. Vždy je ovšem lepší podporovat ty, kteří se zasadí o pozitivní změny, i když jejich kroky nemusí být vždy bezchybné.

Vláda Petra Fialy možná není zázračným lékem na všechny problémy, ale ve srovnání s nabízenými alternativami si zasluhuje více než jen povrchní odsouzení. Nebo nám je snad milejší někdo, kdo nám při pádu z okna ze sedmého patra bude ve třetím patře tvrdit, že vše je v naprostém pořádku?

Zdroj: ekcr.cr, mpsv.cz a Seznam Zprávy

Komentáře: 11

 1. Misot Misot 25. 2. 2024

  Inflace je definována jako současné zdražení většiny zboží a služeb… a to skokově nastalo po neopodstatněném mnohonásobném zdražení elektřiny vyráběné levně a dostatek v elektrárnách ovládaných státem, což vyvolalo velké problémy v ekonomice, školstvi a zdravotnictví. Přičemž ve stejné době francouzská vláda nařídila svému ČEZU (EdF) dodávat levně elektřinu francouzským odběratelům a má po celou dobu třetinovou inflaci. Veškeré žaloby minoritních akcionářů EdF (i na pozdější zestátnění) franc. demokratické soudy zamítly.

 2. Jan kučera Jan kučera 26. 2. 2024

  Jára Cimrman: Když se nepochválím sám , nikdo to za mě neudělá.

 3. Ladislav Tuma Ladislav Tuma 26. 2. 2024

  Vůbec se nehovoří o financích,přitom každý proslov začíná slovy po minulé vládě je to hrůza .
  A nyní je dluh republiky ve 3 roce vlády jaký ?

  • Zdeněk Zdeněk 26. 2. 2024

   Soudruh Fiala nejhorší premiér po Gottwaldovi.

  • Zdeněk Zdeněk 26. 2. 2024

   Není již téměř žádný. Vše zahltil dluh na peníze pro UA Kolik činí desítky miliard EU nebo Kč . To je jedno musíme solidárně pomoci. Letadla _ Potřebujeme aby jsme byli na úrovni ostatních států NATO .Ozdravný balíček? Nekomentuji, digitalizace hrůza. Ostatní si jistě doplníte sami. Již se těším na zařazení mezi rusofili a nebezpečný živel pro pětikolku a jejich pojetí demokracie .Ve znamení kdo nejde s námi jde proto nám a to naše vláda nepřipustí.

 4. Jan Lettl Jan Lettl 26. 2. 2024

  Je nebo není Fiala ekonomickým katem Českého národa.
  Co mu slíbil Brusel aby nás zlikvidoval.

 5. Jerzy Jerzy 26. 2. 2024

  Objevil se nám tu takový nešvar. Když chceme o fialové vládě říct něco pozitivního, vždy je pochválíme za zahraniční politiku, přitom je to nesmysl.

 6. Zdeněk Zdeněk 26. 2. 2024

  On se plete se svým povoláním je to jen a jen profesir, který má a se svým semaforem přesvědčení že je za pultem na brněnské univerzitě, kdo něco plácá studentům, kteří ho stejně neposlouchají. Já jsem sice brňák, ale za to co se nyní přesunulo do vlády a vedení státu z Brna se stydím.

 7. Mario Boubeníček Mario Boubeníček 26. 2. 2024

  Fialův politický recept “ Stokrát opakovaná lež se stává pravdou“

 8. Ian Dury Ian Dury 26. 2. 2024

  Ovšem – zamítly by jei naše soudy…když dva děljjí totéž, není to totéž…

 9. Jiří Korec Jiří Korec 29. 5. 2024

  Když čtu článek o vychvalování neschopného Fialy a pomlouvání pana Babiše,tak je jasné, že infopuls je
  pětikolkový vlez zadek a chce se mě zvracet z té falše,kterou prezentují.Je to pod úroveň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.