Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Hnutí SPD

Mohl by někdo vysvětlit Okamurovi, co je vlastizrada?

Politická scéna je bez pochyby bojištěm slov. Jedním z novodobých samurajů tohoto druhu je Tomio Okamura, který si obvzlášť oblíbíl slova jako kolaborant a vlastizrada.

Jenže v jeho případě mám pocit, že pravý smysl těchto slov mu uniká. Jak jinak si lze rozumně vysvětlit časté a nevhodné používání právě těchto termínů?

Okamura, ať už záměrně nebo z čiré nevědomosti, označuje své oponenty jako vlastizrádce a kolaboranty. Jenže si zřejmě neuvědomuje, nebo je mu to úplně jedno, že tento narativ se stává nebezpečným v momentě, kdy lidé ztrácejí smysl pro to, co tato slova skutečně znamenají. Vlastizrada je totiž typ slova, kterým nelze bez rozmyslu označit každého, kdo nám není názorově blízký. Zcela bez výhrad se jedná o závažné obvinění, které by mělo být vyhrazeno pro ty nejvážnější případy skutečné zrady.

Možná by si Okamura měl udělat malou jazykovou exkurzi a zjistit, nebo se dovzdělat, co tato slova skutečně znamenají. Je klidně možné, že díky jeho japonskému původu mu některé nuance češtiny unikají, a proto by nebylo od věci, kdyby se alespoň obklopil vzdělanými lidmi, kteří by mu pomohli doplnit mezery ve vzdělání. Koneckonců, některá česká slova mohou být složitá i pro rodilé mluvčí, natož pro někoho, komu v žilách proudí i japonská krev.

Na ono nebezpečí ho upozornil také ministr vnitra Vít Rakušan v předvolební superdebatě na České televizi: „Kopejte si příkopy jinde. Osočovat někoho bezdůvodně jako vlastizrádce je jednosměrka ke slovenské atmosféře.“

Už dlouho si říkám jestli je tak těžké pro Okamuru se zaměřit spíše na konstruktivní kritiku, a hledání řešení, než na šíření strachu a nenávisti. To, že neustále brblá na okraji zájmu většinové společnosti a straší své příznivce, není rozhodně cesta vpřed. Není snad lepší dialog a vyjednávání, než prázdné nálepkování?

Je na čase předsedovi SPD vysvětlit, že když každého, kdo nesouhlasí s jeho názory, označí za vlastizrádce nebo kolaboranta, degraduje tím význam těchto slov. Nejedná se pak o vážné obvinění, ale stává se z ní prázdná fráze. A to je nebezpečné. Protože když se u nás objeví skutečný vlastizrádce, podle čeho ho poznáme?

Možná by si Okamura měl také uvědomit, že zpochybňování loajality druhých je dvousečná zbraň. Kdo se neustále ohání vlastizradou, může nakonec sám vypadat jako ten, kdo se nejméně stará o skutečné zájmy národa. Místo toho, aby si hrál na soudce a kata, měl by se zaměřit na skutečnou práci, která mu přísluší jako politikovi.

Takže, milý Tomio, možná je čas si přečíst nějakou literaturu, nebo se poradit s někým vzdělaným. Možná pak pochopíte, že jsou slova, která mají určitou váhu a jejich neopatrné používání může vést k nebezpečným následkům.

Vlastizrada není něco, co bychom měli lehkovážně házet na všechny strany. Je to vážné obvinění, které si zaslouží být použito s rozmyslem a odpovědností. A právě odpovědnost za své výroky mi u Tomia Okamury chybí ze všeho nejvíce.

Zdroj: Volební superdebata České televize

Komentáře: 3

 1. Zdeněk Zdeněk 7. 6. 2024

  V součestnosti je vlastizrádce Národní Fronta Spolu v čele s ODS. Víc nemohu napsat, nechci do vězení. Na věčné časy s ODS a nikdy jinak.

  • Martin Daniel Bašek Martin Daniel Bašek 7. 6. 2024

   Tak to byste asi měl taky napsat proč si to myslíte. Za mě je to určitě pan Zeman, Babiš, Rajchl… Za dámy pak třeba paní Konečná… To jsou ti, kteří nehájí České zájmy, ale pouze svoje.

   • Pavel Abraham Pavel Abraham 7. 6. 2024

    de… ubo… pokud je někdo vlastizrádce je to nejhorší premier s našimi miliardy v ukr prdeli! nejhoší vláda zrádcu,zaprodancu,vlez prdelí USA EU UKR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.