Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Adobe Stock (licence zakoupena)

Mezi nebem a zemí. Fiala a Babiš v nekončícím sporu o stíhačky

Tato situace může kdekomu připomínat kafkovský román. Jeden den se probudíte jako obhájce demokratických hodnot, aby vás následující ráno přivítala zpráva, že jste se nevědomky stali hvězdou na seznamu proruských politiků. 

A aby toho nebylo málo, přijde další den, a vy, pravděpodobně nechtěně, vypouštíte do veřejného éteru slova, která jako by vám je dirigoval sám Kreml. Ano, mluvím o nedávném politickém tanečku kolem nákupu stíhaček F-35, který rozpoutal vlnu kontroverze mezi dvěma prominentními postavami české politické scény – Andrejem Babišem a Petrem Fialou.

Andrej Babiš, který se dobrovolně pasoval do role skeptika, prohlásil, že pokud americký výrobce Lockheed Martin nedodá Česku objednané stíhačky včas, jeho hnutí ANO od smlouvy odstoupí. To vše samozřejmě v případě, pokud budete vládnout. Může se nám to zdát jako prostá myšlenka, že Česko by mohlo odstoupit od nákupu, pokud se dodávka letounů opozdí, a může se nám zdát na první pohled i rozumná. Přece jen, kdo by chtěl investovat astronomickou sumu do něčeho, co možná ani nepřijde včas? Ale když se tato slova odrazí od stěn politické arény, nesou s sebou váhu, která může změnit směr větru.

Naopak premiér Petr Fiala je v této slovní válce obhájcem tohoto vládního kroku a otevřeně kritizuje komentáře Andreje Babiše. Označuje je za nezodpovědné a argumentuje, že investice do stíhaček F-35 je klíčová pro bezpečnost České republiky. Podle jeho vlastních slov Andrej Babiš nehájí zájmy České republiky a zdůrazňuje význam nákupu pro národní bezpečnost. Díky tomu se rozhořel plamen debaty, ve kterém oba tábory hájí své pozice se žárem, který by mohl roztavit i nejpevnější led.

Andrej Babiš nehájí zájmy České republiky. A nehájí je dlouhodobě – to jsme mohli vidět, když jezdil jako premiér na Evropskou radu, kde nedokázal absolutně nic vyjednat. – Petr Fiala na sociální síti X

Je to, jako bychom sledovali šachovou partii, ve které bývalý premiér hraje s figurkami, jejichž význam se neustále mění podle toho, jak se to v danou chvíli hodí. Jeden den si stěžujete, že jste neprávem na seznamu proruských politiků, a druhý den, bez jakéhokoli varování, vystoupíte s proslovem, který se dobře poslouchá tak maximálně představitelům kremelského paláce. Je to tanec na hraně absurdity, který u mnoha lidí může rozpoutat bouři smíchu, pokud by situace nebyla tak tragicky vážná.

V případě politiky se na tomto případě krásně ukazuje, že pravda je často první obětí. Nepromyšlené výroky létají sem a tam, zatímco zájmy České republiky visí na vlásku. Investice do obrany země je bezpochyby klíčová, ale je třeba ji provádět s otevřenýma očima a pevnou rukou, ale není možné měnit narativ jen podle toho, co lidé chtějí slyšet. To je ovšem v případě Andreje Babiše ten největší problém.

Proto říkám, když vláda nemá peníze pro důchodce, zaměstnance, mladé rodiny ani živnostníky, tak neměla kupovat F-35, které možná vyjdou na 400 miliard. – Andrej Babiš

Smát se nad absurditou celé situace moc dobře nejde, a to ani v případě, kdy jste dlouhodobým pozorovatelem české politické scény. Ta je totiž nestálá. Jsem si však jistý, že tento politický tanec ještě není zdaleka u konce.

Zdroj: Echo24.cz a sociální síť X

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.