Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: David Sedlecký ( Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International )

Lidé spílají Janě Černochové za projev v angličtině. Oprávněně?

Bulvární média a internetoví „hejtři“ se opět zaměřili na jazykovou úroveň politické reprezentace, tentokrát konkrétně na ministryni obrany Janu Černochovou.

Kritika se týká jejího projevu v angličtině, která, zcela logicky, prý nedosahuje úrovně rodilého mluvčího. Tato situace však není v našich končinách tak úplně ojedinělá. V minulosti se podobným způsobem na pranýři ocitla i bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Ta dokonce čelila velmi nepříjemným konfrontacím i ze strany veřejnoprávních médií.

Jana Černochová přiznala na svém účtu na sociální síti X, že její angličtina není dokonalá, a otevřeně se vyjadřuje k tomu, jakým způsobem se snaží tuto dovednost zdokonalovat. Každé ráno vstává o hodinu dřív a studuje, což není jednoduché při jejím náročném pracovním vytížení. Nepopírá ani to, že používá při oficiálních jednáních pomoc tlumočníka, což je samozřejmě běžná praxe i u mnoha jiných politiků.

Je důležité si uvědomit, že dovednost mluvit cizími jazyky není automatickým měřítkem kompetencek vykonávání veřejné funkce. Mnoho ministrů před Černochovou, stejně jako jejich kolegové z různých vládních resortů, nemluvilo anglicky vůbec, a přesto vykonávali svou práci kvalitně. Nejsou snad mnohem důležitější výsledky jejich práce, než dokonalá výslovnost v angličtině?

Osobně se dívám na kritiku jazykových dovedností jednotlivých politiků jako na nástroj pro odvedení pozornosti od podstatných věcí. V případě Jany Černochové se jedná o klasický veřejný bič na Černochovou, který bulvár rád používá. Zajímavé však je, že lidé, kteří se snaží někoho shodit za jeho angličtinu, často sami nejsou dokonalými mluvčími, ať už v jakémkoli jazyce. Na není ani vzácnou vyjímkou, že cizí jazyk vůbec neznají. Jana Černochová se přitom nikdy netajila tím, že její angličtina není perfektní, a nebojí se to veřejně přiznat.

Podobně jako Jana Černochová, i Alena Schillerová čelila kritice za své jazykové dovednosti. Přesto se obě političky snaží neustále zlepšovat a pracovat na sobě, což by lidé měli umět ocenit. Pro mě osobně je skutečně vypovídajícím kritériem o kvalitě politika výsledek jeho práce.

A přitom by stačilo si uvědomit, že nikdo z nás není dokonalý, a každý má své silné i slabé stránky. Naučme se tedy raději u politiků hodnotit především jejich pracovní výkony a přínos pro společnost.

Zdroj: Facebook a Super.cz

Komentáře: 9

 1. Jiří Bartoněk Jiří Bartoněk 2. 6. 2024

  Parlamentní listy jsem kdysi četl. Nevím, kdo je dnes vlastní, ale štvavé, nenávistné, často hloupé, neoliberální slinty které nyní chrlí, by byly k smíchu, kdyby nebyly k pláči.. Kam se hrabou ubožáci, jako je Drtinová s Veselovským.

 2. Vaclav Flek Vaclav Flek 2. 6. 2024

  Clanek se mi prilis nelibi, az moc okate se snazi ministryni Janu Cernochovou omlouvat. Pritom znalost ciziho jazyka, ci alespon toho anglickeho, povauji za zakladni predpoklad vybavy ministra, zvlaste u tak klicoveho resortu, jako je obrana. To si mela pani Cernochova uvedomit pred vstupem do velke politiky, soucasne zabery jejich projevu ve velmi lamane anglictine nejsou presvedcive. I pokud s obtizemi precte to, co ma foneticky napsane, pravdepodobne nebude schopna vest jakoukoliv konverzaci, ani spolecenskou, o te obchodni jiz nemluve. Nevim, proc se vymlouva na to, ze se ucila rusky, ta doba povinne rustiny je uz prece davno pryc. Vim, o cem pisu, sam mluvim velmi dobre ctyrmi svetovymi jazyky, a bez problemu mohu prechazet z jednoho do druheho…

  • Rudolf Šíma Rudolf Šíma 3. 6. 2024

   Chcete nám naznačit, že jste vhodný kandidát na post ministra obrany? A co ještě děláte velmi dobře? Ať víme, o co přicházíme.

  • Václava Maršálková Václava Maršálková 4. 6. 2024

   No anglická výslovnost Miloše Zemana bylo něco, to jsme se vždycky hrozně nasmáli, to je zajímavý, že u něj to nikomu nevadilo

  • Michal Foršt Michal Foršt 7. 6. 2024

   Jestlipak „Vaclav Flek“ ví, co odpověděl kapitán Korkorán před komisí, která chtěla vědět, jak hovoří anglicky? A jaká byla reakce komise?

 3. Pavel CVRČAL Pavel CVRČAL 3. 6. 2024

  Paní Černochová nenechte se prudit lidma kteří Vás nemají rádi.Na ty kašlete.Když paní Alenka Pávová za kovidu nestříhaná a vždy mluví jak Andrej Burešů napíše text.Ta předvedla svoji Londýnskou angličtinu až jme nechápali,ale ten trapas přešla jako nic.Když to řeknete Všem že neumíte dokonale,ale snaha je,tak to normální člověk toleruje.Jsem ročník 1962 a taky mi trvalo než jsem pochopouš chytrý mobil a dnes píšu na počítači.Já měl ruský jazyk povinný,nikomu to nepřeji,radši mlčet než se ho učit.Ale taková perla jako madam Slovenská ministryně kultury,to můžete několik měsíců klidně vynechat.Ta Vás nikdy nedostihne.Opatrujte se.

  • Václava Maršálková Václava Maršálková 4. 6. 2024

   👍👍👍😁

 4. Jan LS Pudil Jan LS Pudil 17. 6. 2024

  …….budme radi, ze mame takove politiky jako je pani Černochová a pan Lipavsky 👍‼️

 5. láďa láďa 17. 6. 2024

  Co to je za výmluvy ? Přece, když je někdo už jakýmkoli ministrem, tak musí automaticky umět anglicky na úrovni (nebo i jiný světový jazyk) a ne jako turista v restauraci. Takových lidí, co umí velmi dobře cizí jazyky, by se našlo mnoho už jen těch, co se prosadili a vrátili z emigrace, ale nevyhovují ideologicky jako tomu bylo vždy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.