Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Oficiální stránky hnutí ANO

Konstruktivní politika hnutí ANO? Spíš destruktivní

Mařit a bořit, to je slogan, který by si mohlo zařadit opoziční hnutí do svých propagačních materiálů.

Skutečně by mě zajímalo, jak si hnutí ANO představuje konstruktivní politiku, kterou se tak rádo ohání. To, co totiž předvádí nyní a předvádělo i předešlých osm let, co bylo u moci, má s konstruktivní politikou pramálo společného.

Odmítá jednat s kýmkoli. S vládou, a dokonce i s prezidentem Petrem Pavlem. Je až s podivem, že se dokážou občas domluvit a jednat aspoň mezi sebou. Ačkoli se stoprocentní jistotou to potvrdit nemůžu, jelikož jsem zatím neměl možnost se takového jednání účastnit.

Zatím to spíše vypadá, že hnutí ANO je tu od toho, aby řídilo destrukci naší společnosti a politické scény. Kdo si pamatuje politický vývoj v naší zemi od Sametové revoluce, tak se mnou bude souhlasit, že nikdy dříve nebyla politika tolik naplněná záští, vzájemným napadáním a nenávistí.

Samozřejmě, že i dříve se objevily spory mezi vládou a opozicí. Je to zcela přirozený stav, ale vždy se jednotlivé politické subjekty snažily o konstruktivní politiku. Důkazem tohoto tvrzení je dnes nepředstavitelné spojení opozice s vládou tak, jak se to událo v roce 1998, když vznikla Opoziční smlouva ODS a ČSSD. Jen díky této spolupráci se stabilizovalo tehdejší politické prostředí.

Ale dovedete si něco podobného představit dnes? Že by se spojil Andrej Babiš s Petrem Fialou? I když možná by to šlo, ale pouze v tom případě, že by předseda hnutí ANO skutečně opustil politiku tak, jak to sliboval v případě, že neuspěje v prezidentských volbách.

V politických kuloárech se o možném spojení ODS a ANO po příštích parlamentních volbách sice štěbetá, ale každou novou aférou, kdy se opoziční hnutí staví zády k jakémukoli návrhu, se kterým vláda přichází, jeví tato možnost skutečně spíše jako zbožné přání politologů než jako předzvěst blízké reality.

Pod vedením Andreje Babiše totiž hnutí ANO na konstruktivní politiku nikdy nepřistoupí. 

A pro důkazy nemusíme chodit daleko. Stačí si vzpomenout na to, jak hnutí ANO přistupuje destruktivně k možnosti jednat o připravované důchodové reformě. V jednání, které inicioval prezident Petr Pavel, totiž na chvíli svitla naděje na to, že je vláda s opozicí schopná společně hledat konstruktivní řešení. 

Ona naděje však zhasla ve chvíli, kdy se vrátil Andrej Babiš z dovolené. Konstruktivní politika je mrtvá, ať žije destrukce.

Použité zdroje:

iRozhlas.cz25 let od podpisu ‚opoziční smlouvy‘. Více z ní vytěžila vládnoucí ČSSD, ODS příliš nezískala

TN.czBabiš: Pokud se nestanu prezidentem, definitivně skončím v politice

Novinky.czPolitoložka Dvořáková: Koalice ANO a ODS? Část občanských demokratů je ochotná do toho jít

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.