Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)

Hraje Putin ruskou ruletu?

Putinův politický poker nabírá na obrátkách. Přátelství, zrada či pouhý zastírací manévr? Analýza pokusu o převrat a případné hrozby pro ruského lídra.

V centru neklidného světa politiky stojí muž, který více jak dvě dekády svírá pevně otěže moci v jedné z nejmocnějších zemí světa, Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin, postava, která fascinuje i rozděluje světovou veřejnost svou nekompromisní politikou a neústupnou snahou o dominanci. Ale co když tato snaha o dominanci se obrátí proti němu?

Co když se Putinova hra s osudem promění v nebezpečnou partii ruské rulety, která ho bude stát jeho politickou kariéru, ne-li víc?

Je Putin zranitelný?

Podívejme se podrobně na mozaiku událostí, které vedly k současnému stavu. Základem je především údajný pokus o státní převrat v Rusku, který plánoval Jevgenij Prigožin. Jakou roli v pozadí hraje běloruský prezident Alexander Lukašenko, to nám ukáže teprve čas. Během včerejšího dne totiž na internetu kolovala informace, že Lukašenko opustil své sídlo, aby o pár hodin později domluvil stažení Wagnerových jednotek zpět na základny. Tyto informace byly zveřejněny pouhých několik hodin poté, co došlo k pokusu o převrat.

Například New York Times klade důraz na širší kontext celé situace a analyzuje potenciální dopady, které by takovýto vývoj mohl mít na samotného Putina. Koneckonců, pokud by se ukázalo, že Lukašenko a Prigožin, Putinovi dlouholetí spojenci, se proti němu obrátili, mohlo by to ohrozit nejen jeho politickou kariéru, ale potencionálně i jeho život.

Putin je zkušený politik, který prokázal, že dokáže zvládnout téměř jakoukoliv situaci. Přesto je však tato hrozba něčím, co by neměl v žádném případě podcenit. Pokud se ukáže, že jeho spojenci se proti němu spikli, může to vést k politické krizi, která by mohla ohrozit jeho pozici ve vlastní zemi. Zároveň by to mohlo vést k oslabení jeho mezinárodního postavení a zpochybňování jeho schopností udržet Rusko pod politickou kontrolou.

Šachy nebo ruská ruleta

Přesto je zde také možnost, že to vše je jen rafinovaný manévr. Možná to je jen další hra v geopolitické šachové partii, kterou Putin tak mistrovsky ovládá. Možná je to jen zastírací manévr, aby světová veřejnost odvrátila zrak od něčeho mnohem většího. V tom případě by Putin mohl z této situace vyjít naopak posílený a ukázat světu, že je stále tím neohroženým vůdcem, kterého všichni tak dobře znají.

Každopádně je jisté, že vývoj v následujících dnech bude klíčový. Bude zajímavé sledovat, jak se Putin postaví této hrozbě a jak se budou vyvíjet vztahy mezi ním a jeho spojenci. Je možné, že budeme svědky dalšího dramatického obratu v ruské politice, nebo že se situace uklidní a vše se vrátí do starých kolejí.

Tak či tak, svět bude bedlivě sledovat, co se bude dít v Kremlu. Ať už je pravda jakákoli, jedno je jisté. V politice, stejně jako v ruské ruletě, je každý tah naprosto nevyzpytatelný a může vést k dramatickým změnám. A v případě Putina může jediný špatný tah znamenat jeho konec.

Je možné, že se Putin, Lukašenko a Prigožin nakonec sejdou na poklidném pikniku. Také možné, že se z tohoto pikniku stane politické bojiště. Ať už to bude jakkoliv, jedno je jisté: v Rusku je všechno možné.

A tak jako každá partie ruské rulety, tak i tato situace je plná nejistoty. Na jedno však nesmíme zapomínat. Putin, stejně jako každý hráč ruské rulety, ví, že další tah může být jeho poslední.

Zdroj: Lidovky.cz, NYTimes.com

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.