Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Eva Kovaříková (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International )

Drahé kyselé okurky: Schillerová odhalila pravou příčinu Fialovy porážky

Alena Schillerová na to skutečně kápla, a předložila premiérovi Petru Fialovi hlavního viníka jeho porážky v evropských volbách.

Komentář – Vážně nevím, kde Alena Schillerová nakupuje, ale je mi skutečnou záhadou, kde koupila tuto oblíbenou pochutinu za uváděnou cenu, když sklenice okurek se běžně pohybuje do padesáti korun. Zřejmě jde o nějaký pouliční stánek spadající pod Agrofert, pak by se logická odpověď přímo nabízela. Jen si říkám, že jestli hospodařila s veřejnými penězi stejně tak, jako zachází s rodinným rozpočtem při víkendovém nákupu, tak vlastně můžeme být rádi, že na tom nejsme se státním rozpočtem ještě tak zle.

Líbí se mi, jak se paní poslankyně ohání selským rozumem, ale ten jí evidentně chybí při běžných činnostech, jako je nákup na nedělní oběd. Nepopírám, že jsou některé věci dražší než třeba před dvěma lety, ale ne všechno je vinou vlády Petra Fialy. Ale svést to na aktuální vládu je vlastně jednodušší, voliči tomu lépe rozumějí, a hlavně je to více efektivní než předložit irelevantními ekonomické informace.

V jednom ovšem musím s paní Schillerovou souhlasit, nepodařilo se státní dluh snížit na tolik, jak nám vláda Petra Fialy slibovala. Ovšem snížil se. Za mě ovšem velmi nepatrně, dokáži si představit, že by to snížení mohlo být mnohem razantnější. Jenže do toho se nikomu moc nechce. Je to pochopitelné, jde o voliče a jakýkoli nepopulární krok má za příčinu nepřízeň voličů a hlavně tím opozici poskytnete dostatek munice, která vám to při každé příležitosti nechá náležitě sežrat.

Je také fajn slyšet od bývalé ministryně financí, že za státním dluhem nestojí jen aktuální kabinet, ale i vláda Andreje Babiše. A jen tak se z toho nevykroutí, když to sama uvedla ve svém postu. V závěru svého příspěvku Schillerová uvedla, že národ chce pravdu, že se bez ní nedá dýchat. Jsem skutečně rád, že se na to konečně přišlo, ale bojím se, že kdyby jak vláda, tak opozice začala mluvit pravdu, voliče by z toho bolely uši ještě víc, než když musejí poslouchat vyhýbavé odpovědi a někdy i skutečné lži.

Vnímám tuhle kritiku jako součást širšího problému, kdy politická rétorika často upřednostňuje populismus před skutečným řešením problémů. Je pravda, že ceny šly nahoru, a to nejen u okurek. Inflace je globální problém, ovlivněný faktory, které často přesahují možnosti jednotlivých vlád. Přesto je snadnější obviňovat vládu za všechny negativní jevy, než se snažit vysvětlovat komplexitu ekonomických procesů.

Podobné zjednodušené argumenty nacházejí odezvu u voličů, kteří jsou frustrovaní z rostoucích cen a stagnujících platů. Chtějí slyšet jednoduchá vysvětlení a řešení, i když realita je mnohem složitější. Jenže politici z hnutí ANO raději místo odpovědného vedení často upřednostňují populistické výkřiky.

Jistě, vláda má své chyby a nedostatky. Ale je férové říct, že ne všechno jde na vrub Petra Fialy a jeho kabinetu. Současná ekonomická situace je výsledkem mnoha let politických rozhodnutí a globálních událostí, jako byla pandemie COVID-19 nebo válka na Ukrajině. Změna k lepšímu vyžaduje více než jen populistické prohlášení a obvinění.

Možná by jednou paní Schillerová mohla začít tím, že nabídne konkrétní řešení, namísto kritiky založené na ceně okurek. A když už jsme u té pravdy, kterou údajně národ chce, co takhle začít u sebe a uvést na pravou míru informace o tom, jak je vlastně s tou její abstinencí?

Zdroj: Facebook Aleny Schillerové a iRozhlas.cz

Jeden komentář

  1. Vlaďka Vlaďka 19. 6. 2024

    14.6.2024 jsem v Bille koupila nakládané okurky 680 g za 79,90Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.