Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Daniel Krutý - Oficiální stránky hnutí Generace

Daniel Krutý: Politik musí být trochu psychopat. Opravdu?

V rozhovoru pro Forum24 se osmnáctiletý předseda nového hnutí vyjádřil, že politik musí být trochu psychopat. Kromě kontroverzní povahy této myšlenky představil také své návrhy na změny ve fungování krajů a ukončení výchovného.

Komentář – Pojďme se tedy pokusit zhodnotit pro a proti těchto návrhů, jejich realizovatelnost a zvážit, zda by mladí politici jako právě Daniel Krutý, mohli přinést kýžené změny do naší politické scény.

Inovace a změna systému

Představitel hnutí Generace navrhuje zmenšení počtu krajů s cílem zvýšit efektivitu a snížit náklady. Současný systém krajů je skutečně často kritizován za přebujelou administrativu a zbytečné byrokratické postupy. Méně krajů by mohlo znamenat méně úředníků, rychlejší rozhodovací procesy a úspory v rozpočtu. Tento návrh by mohl pomoci zjednodušit a zefektivnit veřejnou správu, což by přineslo výhody nejen občanům, ale i podnikatelům, kteří se často potýkají s byrokratickými překážkami.

Dalším významným návrhem z pera této mladé politické strany je ukončení výchovného. Je pravda, že za zavedením tohoto kroku já osobně vidím čistý populismus. Obvzlášť v době, kdy stát nemá na vyhazování mi to přijde až pokrytecké. Podle mladého politika by peníze ušetřené zrušením tohoto příspěvku mohly být investovány do vzdělávání nebo infrastruktury, což by dlouhodobě přineslo větší prospěch celé společnosti.

Krutý také mluví o snížení počtu poslanců a senátorů, což by mohlo vést k efektivnějšímu parlamentu a snížení nákladů na politický aparát. Menší počet zákonodárců by mohl zrychlit legislativní procesy a zlepšit kvalitu přijatých zákonů. Tento návrh se mi ovšem zamlouvá ze všech nejvíce.

Rizika a nerealistické očekávání

Na druhé straně je nutné zvážit rizika a nerealistická očekávání těchto návrhů. Snížení počtu krajů by mohlo narazit na silný odpor místních politiků a úředníků, kteří by přišli o svá místa a samozřejmě i politický vliv. Je třeba také pamatovat na to, že implementace takové změny by byla komplikovaná a mohla by vést k dočasnému zhoršení veřejných služeb. Kromě toho by se mohly objevit problémy s přeorganizováním kompetencí a odpovědností mezi novými, většími kraji.

Pro zrušení výchovného jsem jednoznačně pro. Jen si nejsem zase až tak jistý, zda by ušetřené peníze skutečně byly efektivně využity na jiné projekty.

Snížení počtu poslanců a senátorů by mohlo vést k přetížení zbývajících zákonodárců, což by mohlo mít negativní dopad na kvalitu jejich práce. Navíc by menší počet poslanců mohl omezit diverzitu názorů a zájmů zastoupených v parlamentu, což by mohlo vést k menší reprezentativnosti politického systému. Jak jsem již uvedl, tento návrh se mi líbí, ale obávám se, že v našich končinách je nerealizovatelný.

Budoucnost mladých politiků

Naopak je reálné, že právě mladí politici mohou přinést potřebné změny a inovace. Mladá generace má často nové a svěží nápady, odvahu zpochybňovat zavedené pořádky a energii pro jejich prosazování. Dát prostor mladým politikům může vést k modernizaci politického systému s větší orientací na budoucnost.

Na druhou stranu je důležité, aby byli mladí politici také ochotni naslouchat těm zkušenějším. Vize a nadšení jsou důležité, ale bez praktické realizovatelnosti a uvědomění si všech důsledků mohou zůstat jen prázdnými sliby. Proto by bylo ideální, kdyby se mladí politici zapojovali do politického procesu postupně, získávali zkušenosti a nebránili se spolupráci s těmi, kteří již mají v politice něco za sebou.

Česko není mladým zemí zaslíbenou

Otázka, zda je čas dát sbohem tradičním stranám a dát prostor mladým, není tak úplně jednoduchá. Změna by to mohla být pozitivní, ale musí být prováděna s ohledem na všechny aspekty a možné důsledky. Teprve pak můžeme doufat, že nás tyto změny skutečně posunou vpřed.

Představitelé nových hnutí, jako je Daniel Krutý, mohou přinést svěží vítr a nové perspektivy, ale musí být připraveni čelit tvrdé realitě politiky. Zda na to jsou připraveni, to je otázka spíše na ně. Ze své zkušenosti tvrdím, že na útrapy politiky není člověk dostatečně připraven nikdy. Jistým klíčem k úspěchu je třeba naučit se zkombinovat inovace a zkušenosti s ohledem na realitu. Pak je pozitivní změna dobrá.

Jen si nemyslím, že naše země, která je z nepochopitelného důvodu tak tradicionalistická, na takovou změnu není připravená, a přijímat ji bude se značným despektem.

Zdroj: Forum24.cz

Komentáře: 2

  1. Daniel Krutý Daniel Krutý 7. 6. 2024

    Dobrý den,

    děkuji za Váš komentář. Pouze doplním, že zmenšení počtu politiků by nastalo převážně na úrovni samospráv – ani ne tak PSPČR či Senát. (nic méně tu diskuzi povedeme taky 😀 ) Máme absurdní počet volených politiků (63 000) o polovinu menší (počet obyvatel) Dánsko má 2 500 politiků… Z toho vycházíme.

    Velmi oceňuji to konstruktivní zhodnocení možných záporů, podrobně si je projedeme. 🙂

    Co se týče výchovného, spíše to zatím vidím na snížení schodku než automatické navýšení výdajů (byť s vyšším multiplikačním efektem).

    Děkuji! Kvalitní čtení.

    Daniel Krutý.

    • Martin Skácel Martin Skácel 7. 6. 2024

      Dobrý večer. Děkujeme za zpětnou vazbu. My vás každopádně budeme bedlivě sledovat :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.