Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: David Sedlecký (wikimedia commons CC BY-SA 4.0)

Rok do voleb. Vláda se rozhodla hasit požár

Kabinet Petra Fialy potřebuje předložit veřejnosti významný úspěch. Obětovala tedy Ivana Bartoše. Bude to ovšem do voleb stačit?

Komentář – Zdá se, že rok do voleb se situace vládě Petra Fialy vymyká z rukou. Což je skutečně smutné konstatování vzhledem k tomu, že se na počátku mnohým zdálo, že vláda má jasný plán, jak přinést pozitivní změny do české politiky. Jenže s blížícím se termínem voleb začínají přibývat problémy a vládní reakce na ně připomínají hasiče, kteří bojují s požádrem, na který nemají odpovidající vybavení.

Nechybí jim totiž snaha vyvolat dojem, že se něco děje, ale ve skutečnosti zůstává spousta věcí zanedbaných. Nejnovější kroky kolem digitalizace stavebního řízení jsou důkazem této taktiky. Problém, který by mohl být vyřešen mnohem dříve, se začíná hasit až teď – kdy už vlastně není jiná možnost. Vláda si zkrátka nemůže dovolit další klopýtnutí.

Zřejmě si někdo usmyslel, že voliči mají krátkou paměť a pokud jim předhodí nějakou oběť, třeba to situaci zachrání. Petr Fiala se tedy rozhodl obětoval Ivana Bartoše, který nesl hlavní odpovědnost za nezdary kolem digitalizace. Bylo nutné najít viníka a rychle ho předhodit veřejnosti. Přesně tak, aby to vypadalo, že se věci řeší. Jenže ani v tomto případě nejde o skutečné řešení onoho problému.

Bartošova hlava sice padla, ale systém stavebního řízení zůstává nadále v rozkladu. Jenže vládě v tomto případě nejde ani tak o samotnou digitalizaci, ale o jakýsi mediální restart. Rozhodne nejde o skutečný systémový zásah, který by měl dlouhodobé účinky.

Vláda teď nutně potřebuje úspěchy, protože její obraz v očích veřejnosti značně bledne. Čím se ale může pochlubit po třech letech vládnutí? Důchodová reforma je často proklamována jako jeden z největších úspěchů, avšak skutečnost je mnohem méně optimistická.

Úpravy důchodového systému, ke kterým se odhodlala, jsou spíše kosmetické, než aby šlo o zásadní změny, které by zabezpečily dlouhodobou udržitelnost systému. Ano, vždycky je lepší udělat aspoň něco než nic, ale otázka zní, zda to voliči budou považovat za dostatečné. Byla to právě důchodová reforma, kterou mnozí voliči očekávali jako hlavní reformu současné vlády, a když už se něco udělalo, tak to bylo minimum. Tento minimalismus může být pro voliče důvodem k rozčarování, místo aby je motivoval k tomu, aby vládě dali svůj hlas znovu.

Největší problém současné vlády je její rozpolcenost a to, že se často chová, jako by neměla jasný ideologický kompas. Pravicově naladění voliči, kteří by očekávali silně pravicové kroky, mohou mít problém v tom, že se s aktuální vládou už neidentifikují. Když se podíváme na poslední evropské a krajské volby, je jasné, že voliči v tomto případě raději nechají svůj hlas propadnout, než aby se rozhodovali mezi menším a větší zlem.

Kabinet Petra Fialy se teď s vypětím všech sil snaží uhasit požár kolem digitalizace stavebního řízení, otázkou však zůstává, zda už není příliš pozdě.

Pokud se vláda Petra Fialy chce znovu stát jasnou volbou pro převážně pravicově založené voliče, potřebuje něco významného, co by mohla před volbami odprezentovat jako velký úspěch. Jenže co by to mohlo být?

Žádná zásadní reforma na obzoru není a snaha pouze zmírnit důsledky požáru nemusí stačit. Voliči, kteří dali této vládě důvěru, očekávají výsledky, ne omluvy. Za současného stavu se zdá, že vláda bude pouze snižovat následky požáru, místo aby budovala něco, co by jí mohlo přinést volební vítězství. A tento krok pro ni bude osudový.

Zdroj: ČT24.cz a Seznam Zprávy

Komentáře: 2

  1. Mgr. Leo Valenta Mgr. Leo Valenta 9. 10. 2024

    Mě je Turkovo snažení smysluplnější, než je směřování EU protlačované její předsedkyní vod der Leyenovou. Evropa stojí na idealistickém jejím lpění na nerealistickém směřování k uhlíkové neutralitě, v době ekonomicky i společensky vyčerpané Evropě a ještě se chce zapojit do války proti Rusku, které Evropu aktuálně neohrožuje. Evropa stagnuje, nerozvíjí se. Naopak, alespoň podle toho, z čeho se dá posoudit z velice sporých tuzemských informací, ale zejména ze zahraničních médií, protože naše média Maďarsko, Slovensko, Německo a Rakousko úplně odřízla. Orbánova a Ficova návštěva nejen a Ukrajině, ale i od EK výrazně odlišné, zdá se úspěšné řešení, stejných problémů Polska jasně naznačují, jak by měla Evropa svoje problémy řešit ne pro posílení Ruska, ale pro vyřešení svých vlastních problémů, třeba i ve spolupráci s Ruskem. Takže pane Turku, jen houšť a přesvědčte vaše voliče, ale nejen je, že vlny prosperity lze dosáhnout jen vlastní prací, bez nesmyslných regulací a vnitroevropských trestů, ve spolupráci třeba i s Ruskem ale ty současně přesvědčte o tomtéž, že válkou nedosáhnou ničeho, tedy ani míru, ani návratu své prosperity.

Napsat komentář

Mission News Theme od Compete Themes.