Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: brotiN biswaS (Pexels)

Stop pro českého novináře. Takhle si Ukrajina představuje svobodu slova?

Chtějí patřit do západního společenství, ale toto chování, kdy zakážou českému novináři vstup na své území, je typické spíše pro autoritářské režimy. A vina Tomáše Vlacha? Vlastně žádná.

Komentář – Tohle do moderní společnosti jednoduše nepatří. Zakázat vstup zahraničnímu novináři do země kvůli jednomu článku? Takto se chová Ukrajina, která by se tak ráda zařadil po pok západních zemí. Jenže jaksi asi zapomněla, že patřit na Západ znamená zároveň uznávat demokratické hodnoty a svobodou slova. Jenže případ českého novináře Tomáše Vlacha, kterému byl zakázán vstup na Ukrajinu kvůli jeho článku o ukrajinském bojovníkovi Dmytrovi Kocjubajlovi, je spíše ukázkou, že Ukrajina se jen těžce zbavuje ruského vlivu předešlých let. V tomto konkrétním případě jde totiž o příklad neakceptovatelného zásahu do novinářské práce.

Demokracie a svoboda tisku jsou základní pilíře každé svobodné společnosti. Když jakýkoli stát zasahuje do práce novinářů, otevírá dveře cenzuře a represím, které jsou příznačné spíše pro autoritářské režimy než pro moderní demokratickou zemi. Vedení této válkou zkoušené země si musí vybrat, kam tedy chce patřit. Je pravda, že Vlachův článek se zabýval kontroverzní postavou Kocjubajla, ale rozhodně měl za cíl informovat a poskytnout více úhlů pohledu. Nelze na něm vidět nic, co by poškozovalo ukrajinskou stranu. Pokud tento konkrétní článek vede až k zákazu vstupu, pak nám Ukrajina ukazuje, že není ochotná přijmout kritiku, nebo se brání otevřené diskuzi.

Ukrajina si tímto krokem škodí především sama sobě. Ztrácí tím nejen důvěru mezinárodních novinářů, ale i kredibilitu před západním světem, kam by se chtěla zařadit. Novináři by měli mít právo vykonávat svou práci bez obav z represí nebo perzekuce. Je třeba myslet na to, že právě svobodná média jsou nezbytná pro zdravou demokracii, protože umožňují kontrolu moci a poskytují občanům potřebné informace a fakta.

Nejvíc mě na to zaráží o všem to, že i přes diplomatické snahy a intervence zůstává zákaz nadále v platnosti. Tento případ není ovšem ojedinělý a ukazuje se, že svoboda slova není samozřejmostí a je třeba ji chránit a podporovat. Ukrajina by měla tento zákaz přehodnotit a zajistit, aby se podobné incidenty neopakovaly. Respektování svobody tisku není jen otázkou práva, ale i základní etiky a morálky, kterou by měla demokratická země dodržovat. Dokud k tomu nedojde, bude se na Ukrajinu pohlížet neustále jako na ruský satelit.

Ukrajina by teď měla ukázat, že je skutečně oddaná demokratickým hodnotám a svobodu tisku respektuje a podporuje.

Zdroj: hlidacipes.org a denikN.cz

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.