Masivní ruský útok drony na Oděsu způsobil požáry, poškodil obytné domy a zranil tři civilisty. Ukrajina čelí další vlně agrese krátce po krvavém úderu v Sumách.
V noci na středu 16. dubna 2025 zažila Oděsa jednu z nejintenzivnějších nocí za poslední měsíce. Ruské síly podnikly masivní útok pomocí bezpilotních letounů typu Šáhed, které se zaměřily především na civilní infrastrukturu. Výsledkem byly rozsáhlé škody, požáry a nejméně tři zranění civilisté, jak potvrdil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Podle starosty města Hennadije Truchanova byly některé obytné domy natolik poničené, že už nejsou obyvatelné.
„Nepřítel opět napadl Oděsu rozsáhlým dronovým útokem. Zásahy způsobily požáry a zranily civilisty,“ uvedl Kiper na sociálních sítích. Videa a fotografie z místa ukazují budovy s vyraženými okny, propadlými stropy a silně poškozenými střechami. V jednom z domů podle místních médií začal hořet plynový rozvod, což požár ještě zintenzivnilo.
K útoku došlo jen pár dní po raketovém úderu na severovýchodní město Sumy, kde přišlo o život nejméně 34 lidí a přes 100 dalších bylo zraněno. Jednalo se o nejkrvavější incident na ukrajinském území od začátku roku. Právě série těchto útoků ukazuje na novou eskalační vlnu konfliktu, která je výrazně zaměřena na psychologický dopad na civilní obyvatelstvo a destabilizaci zázemí.
Zatímco Ukrajina čelí těmto ničivým útokům, Rusko tvrdí, že i ono je terčem. Ministerstvo obrany Ruské federace v prohlášení uvedlo, že jejich protivzdušná obrana zlikvidovala 26 ukrajinských dronů nad Voroněžskou, Belgorodskou, Kurskou, Lipeckou, Moskevskou oblastí a nad okupovaným Krymem. Tyto útoky Kyjev oficiálně nekomentoval, ale podle některých ukrajinských médií šlo o cílené útoky na ruskou logistiku a vojenské cíle.
Mezinárodní pozorovatelé upozorňují, že současná vlna útoků přichází navzdory dřívějším snahám o dosažení příměří zaměřeného na omezení útoků na energetickou infrastrukturu. Dohody z počátku roku byly pravděpodobně porušeny oběma stranami, přičemž napětí na frontě i v týlu zůstává extrémně vysoké. Organizace OSN i některé evropské vlády vyzývají k okamžitému zastavení útoků na civilní cíle, ale zatím bez hmatatelných výsledků.
Z vojenského pohledu mají dronové útoky na města jako Oděsa kromě přímého ničení i strategický význam – narušují morálku, nutí armádu přesměrovat síly k obraně zázemí a vyčerpávají ukrajinské prostředky na protivzdušnou obranu. Ukrajinská armáda přiznala, že zejména íránské drony Šáhed jsou problematické svou nízkou letovou výškou a schopností obejít některé typy radarů.
Obyvatelé Oděsy, kdysi poklidného přístavního města, se nyní musí pravidelně skrývat v krytech. „Je to horší než kdy dřív. Už nevíme, kde je bezpečno,“ řekla místní obyvatelka televizi Suspilne. Zatímco diplomaté dál jednají, lidé v Oděse a dalších městech na jihu a východě Ukrajiny každý den přežívají válku, která se nezdá být ani zdaleka u konce.
Buďte první! Přidejte komentář