Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Oficiální stránky Kateřiny Konečné

Komunisté už nejsou komunisté. Alespoň podle Konečné. Tak co tedy jsou?

Jan Farský se ostře pustil do Kateřiny Konečné, která se snaží přesvědčit, že současná KSČM nemá co dočinění s minulým režimem. Proč si tedy stále ponechávají název „komunistická“?

Během povolební debaty v pořadu České televize, Události komentáře, se Jan Farský ostře pustil do předsedkyně komunistů Kateřiny Konečné ohledně zločinů komunismu. Ta si zcela logicky výpad nenechala líbit a marně se snažila přesvědčit jak všechny přítomné, tak televizní diváky, že současná KSČM nemá co dočinění s tehdejší komunistickou stranou.

Potom ovšem nechápu, proč, když se takto distancuje od zločinů komunistického režimu, se v názvu strany nevzdá onoho slova „komunistická“? Bojí se snad odlivu voličů, kteří jsou zarytými komunisty nebo těch, co nostalgicky vzpomínají na staré časy? Dokud se dobrovolně nevzdá onoho slova v názvu strany, musí se holt smířit s tím, že jí komunistická minulost bude neustále předkládána. Není možné se odstřihnout od komunistů, když v názvu své strany mám jasný odkaz. Stejně tak by si někdo mohl založit stranu mladých nacistů a poté tvrdit, že s nacistickou stranou nemá tato nová politická strana nic společného.

Když totiž poslouchám vyprávění o časech, kdy komunisti vládli všemu, cítím mnohdy v hlase pamětníků nejen hněv, ale i jakousi hořkost a smutek. A teď, když vidím Kateřinu Konečnou, jak se snaží přesvědčit lidi, že dnešní KSČM není stejná jako ta před rokem 1989, vybaví se mi rčení, že je možné vyměnit kabát, ale člověk, co ho nosí, zůstane stejný.

Kateřina Konečná tvrdí, že současná KSČM je jiná strana, než byla před revolucí. Možná mají jiné programové body, možná mají mladší tváře, ale jedno zůstává stejné, a to je právě onen název. A ten název si sebou zcela oprávněně nese břemeno minulosti, břemeno, které nelze jen tak odhodit a dělat, že se mě to netýká.

Když se takto Konečná distancuje od zločinů minulého režimu, nelze se ubránit zcela jednoduché otázce, proč si tedy ponechávají ten název? Odpověď může být jednoduchá. Možná se jen bojí ztráty voličů, kteří stále nostalgicky vzpomínají na doby, kdy bylo údajně všechno lepší. Možná mají strach, že bez slova „komunistická“ v názvu by přišli o svůj identifikátor, který jim zajišťuje jistou voličskou základnu.

Když jsem se na tu debatu díval, viděl jsem v očích Konečné jistou zoufalost. Snaha přesvědčit lidi o změně, když název strany říká opak, je jako boj s větrnými mlýny. Chvilkama to působilo komicky a chvilkama mi bylo předsedkyně komunistické strany i líto. Jenže od minulosti je strašně těžké se distancovat jen za pomoci slov.

Dokud bude KSČM setrvávat na svém současném názvu, musí se smířit s tím, že minulost jí bude neustále předkládána. Nelze se tvářit, že současná strana nemá nic společného s minulostí, když název strany tuto minulost stále připomíná. Konečná a její kolegové tak budou muset neustále čelit kritice a otázkám, dokud neprovedou změnu, která by byla jasným signálem o jejich odhodlání distancovat se od minulosti a začít novou kapitolu.

Možná je na čase, aby se KSČM rozhodla, zda chce zůstat stranou s historickým břemenem, nebo se vydat na cestu nové identity. Rozhodnutí je na nich, ale musí být připraveni nést důsledky své volby. A změna třeba právě v politické hnutí Stačilo, by mohlo dát jasnou a přímou odpověď, že z komunismem nechtějí být spojováni. V opačném případě jsou to jen další výmluvy a marné pokusy o jakési ospravedlnění něčeho, co ospravedlnit nelze.

Zdroj: Česká televize – Události, komentáře

Komentáře: 6

 1. Jana Krychova Jana Krychova 12. 6. 2024

  Tato zločinná ideologie se neschová za líbivá hesla
  Soudružka Konečná ať emigruje do Ruska nebo KLDR, když se jí tady nelíbí
  Ruský gulag by jí prospěl

  • Jaroslav Šerák Jaroslav Šerák 12. 6. 2024

   Jako bolševici vyháníte lidi z vlasti, tak o co jste lepší?

 2. Jaroslav Šerák Jaroslav Šerák 12. 6. 2024

  Farský to je ten co chtěl poslancovat z Ameriky? PĚKNÝ VYCHCÁNEK AŤ RADĚJI MLČÍ.

 3. Josef Oplt Josef Oplt 12. 6. 2024

  KSČM navazuje na všechno dobré, co se podařilo, a toho byla naprostá většina. Název tak není přítěží, ale výhodou. Antikomunisté by si měli zamést před vlastním prahem, vždyť oni mají na svědomí mnohem víc zločinů. A stále v jejich páchání pokračují.

  • Josef Novotný Josef Novotný 13. 6. 2024

   Jo, to víte že jo, Oplte. Je vidět, že vaše nejvyšší vzdělání je 5 tříd základní školy.. 🙂 s přehledem kura domácího! Kdo žije na Západě, nemusí být antikomunista osle, ale obyčejný člověk. KSČM nenavazuje na nic dobrého, ale na to, že zničili zbytek toho dobrého… Na co šáhly, tam sto let tráva neroste. Komunismus je nerealizovatelná utopie a socialismus zkrachoval na plné čáře. Např. v socialistické Venezuele je průměrný plat 500 Kč/měsíc a musí si navzájem pomáhat rodiny např. pěstováním plodin, aby vůbec přežili. To samé na Kubě, kde je cca 550 Kč za měsíc. O Číně nemluvím, protože to je tvrdý mafiánský kapitalismus, kde neexistuje důchod!! Plat cca 18 000 hr. O rodiče se povinně stará potomek. V Rusku je průměrný plat hrubého 14 900 Kč , na který nemá a nedosáhne ani 128 000 000 obyčejných Rusů!! 3 800 Kč je již vysoký důchod!! V Severní Koreji mají 200 Kč na měsíc. Jak je možné, že i obyčejní lidé se měli a mají na Západě, nyní i včetně nás Čechů daleko lépe? Že by lidé utíkali za vysokou úrovní do toho „nezadluženého“ RUSKA nebo ČÍNY… Tak si strčte ten sociopatický komunismus tam.. .., no vy víte kam!! 🙂

 4. Ing. Vlastislav Müller Ing. Vlastislav Müller 14. 6. 2024

  Kam se poděli komunisté? Založili si novou partaj – ODS. Předtím semleli své stranické průkazy na papriku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.