Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Eva Kovaříková (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International )

Z politiky je jen šaškárna pro slaboduché

Už dlouho jsme svědky neuvěřitelného fenoménu – politici se stávají hvězdami sociálních sítí. Nebo si to alespoň myslí.

Místo důstojného vystupování, jaké by se dalo očekávat od zástupců lidu, se předvádějí ve videích, která často hraničí s trapností. Má to být moderní způsob, jak oslovit voliče? Mě osobně to tedy vůbec neoslovuje. Spíše bych řekl, že to má opačný efekt. Videa na TikToku, kde se třeba postarší dáma, jako je Alena Schillerová, snaží napodobovat virální trendy, jsou jen smutným odrazem toho, kam až může politická komunikace klesnout.

Pamatujete si na doby, kdy politici používali média k tomu, aby informovali o svých názorech, plánech a záměrech? Ta doba už je dávno pryč. Dnes se snaží prorazit krátkými klipy, kde předvádějí taneční kreace, nebo dokonce odpovídají na nesmyslné výzvy. Snaha o to, být moderní, se tak zákonitě mění v pokus o zoufalé upoutání pozornosti.

Není pochyb, že sociální sítě mají obrovský dosah. Ale není náhodou, že to, co na TikToku funguje u teenagerů, nemusí fungovat u politiků? Kdo si vůbec myslí, že se voličské skupiny nechají oslovit něčím tak povrchním a často až nevkusným? Nehledě na to, že důstojnost a autorita, kterou by politici měli mít, se v těchto videích zcela vytrácí. Místo toho, aby politici působili jako lídři, působí jako šašci, kteří se snaží za každou cenu zapadnout mezi mladé.

Abych byl upřímný, nejhorší jsou skutečně videa na sociální síti TikTok. Tam se totiž skutečně naplno projevuje kýčovitost a snaha za každou cenu upoutat pozornost. Politici tančící na populární písničky, které sotva znají, nebo reagující na trendy, které jim jsou naprosto cizí, působí spíše jako parodie na sebe sama. Těžko si představit, že by někdo bral vážně člověka, který se takhle ponižuje.

Když už mám potřebu být za každou cenu na sociálních sítích, nešlo by tento virální obsah dělat tak, aby nepůsobil trapně? Vždyť i politická videa se přece dají dělat vkusně. Nebo se mýlím?

Možná je to odraz doby, kdy je důležitější být vidět než říkat něco smysluplného. Možná se tím snaží přiblížit voličům, kteří tráví hodiny na sociálních sítích. Ale není to cesta, která by měla vést k politické zralosti a odpovědnosti. Naopak, je to cesta do propasti povrchnosti a ztráty důvěry.

Mám-li to shrnout, politika se díky sociálním sítím stává šaškárnou pro slaboduché. A já se jen divím, kam až jsou politici schopni zajít, aby získali pár lajků a sdílení. Snad by stálo za to se vrátit k samotným základům a připomenout si, že politické funkce by měly být spojeny s respektem a vážností. Jenže mám pocit, že to jen pouhá utopie uprostřed moderní éry sociálních sítí.

Zdroj. Sociální síť Tik Tok

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.