Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Michal Reiter (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Stanjurovi chybí 35 miliard. Kalousek žádá vysvětlení. Dočká se?

Miroslav Kalousek zpochybňuje vysvětlení ministra Stanjury ohledně chybějících 35 miliard korun v rozpočtu. Spolu s občany žádá jasné a podložené odpovědi, kam peníze zmizely a jak byly použity.

Komentář – Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek opět prokázal, že je jedním z mála politiků, kteří skutečně rozumí fungování státního rozpočtu. Když se dozvěděl, že ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury přiznalo chybějících 35 miliard korun, okamžitě vznesl otázku, která by měla zajímat každého daňového poplatníka: Jak může ministerstvu chybět taková suma, když ještě v březnu stačilo na vyrovnání mimořádných výdajů na pomoc s cenami energií 17 miliard z mimořádných příjmů? Kalousek právem poukazuje na to, že do konce července bylo inkasováno 18,2 miliardy korun z windfall tax (WFT), což mělo pokrýt zvýšené výdaje.

Jak tedy může nyní ministerstvu chybět dalších 35 miliard?

Odpovědět nějak srozumitelně na tuto otázku bude mít Stanjura velmi složité. Nelze totiž jen tak odbýt někoho, kdo sám státní pokladnu spravoval a velmi dobře rozumí tomu, jak by měly být rozpočtové prostředky alokovány. Obyčejná prohlášení o energetické krizi v tomto případě nestačí. Nejen Kalousek, ale také veřejnost si zaslouží jasné a detailní vysvětlení, kam se peníze poděly a jaké konkrétní výdaje si vyžádaly tak velký deficit.

Kromě Kalouska jsou právem naštvaní i občané, kteří se cítí podvedeni. Sociální síť X se plní komentáři, v nichž lidé žádají po ministrovi odpovědi.

Petr Novotný otevřeně vyjadřuje svůj názor, že jde o podvod na akcionářích ČEZu, a varuje, že toto selhání vláda pocítí u voleb. Pavel Burša zase upozorňuje na to, že ministerstvo by mělo transparentně informovat, jaké výdaje spojené s energiemi plánuje hradit v roce 2025. Mnoho občanů má podezření, že současná vláda vytlouká klín klínem, a že windfall tax slouží jen k dočasnému zakrytí rozpočtových děr, které bude muset zaplatit budoucí vláda.

V tomto kontextu se Kalouskova otázka jeví jako více než oprávněná. Pokud Stanjura neprovede jasné a detailní vysvětlení, jak bylo s penězi naloženo, může to mít vážné dopady nejen na důvěru veřejnosti ve vládu, ale také na budoucí volby. Lidé chtějí vědět, jak se nakládá s jejich penězi, a mají právo na odpovědi, které budou jasné a podložené fakty, nikoli jen prázdnými sliby a frázemi o krizi.

Je také otázkou, zda současná vláda skutečně pracuje s efektivním plánem úspor. Kritici jako Pavel Burša upozorňují na to, že slibovaná úsporná opatření ODS po zrušení superhrubé mzdy nefungují. Pokud je to pravda, pak je současný rozpočtový deficit jen začátkem mnohem většího problému, který se může projevit po volbách v roce 2025.

Stanjura by měl co nejdříve předložit jasné vysvětlení nejen bývalému ministrovi financí, ale především občanům, kteří bedlivě sledují, jak jejich peníze mizí z rozpočtu, a očekávají odpovědi, které jsou transparentní a podložené konkrétními čísly.

Zdroj: Sociální síť X

Komentáře: 2

Napsat komentář

Mission News Theme od Compete Themes.