Ministr financí Stanjura oznámil, že stát bude vyplácet mzdy zaměstnancům Liberty Ostrava po dobu tří měsíců. Tento krok ovšem vyvolává otázky o správnosti státní pomoci soukromé firmě a o prioritách ve využívání veřejných peněz.
Stát se postará o zaměstnance z firmy Liberty Ostrava, kteří nedostali své výplaty. Tato ocelárna, významný zaměstnavatel v regionu, oznámila insolvenční návrh a problémy s placením závazků přesahující pět miliard korun. Situace je kritická, a proto vláda přispěchala s plánem vyplácet mzdy zaměstnancům po dobu tří měsíců.
„Chceme uklidnit všechny zaměstnance, že příští 3 měsíce se o ně postará stát,“ uvedl Stanjura na sociální síti X. Navíc ministr zmínil probíhající jednání s významným českým investorem, který zvažuje vstup do společnosti a její alespoň částečnou záchranu.
Tento krok vlády ovšem vyvolává spousty otázek, které jistě povedou k bouřlivým diskuzím. Je na místě, aby stát financoval mzdy soukromé firmy? Nemá stát dost jiných prostředků, jak se o tyto lidi postarat?
Je pochopitelné, že stát chce pomoci zaměstnancům, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Koneckonců, jejich náhlá ztráta příjmů může mít devastující dopad na jejich rodiny a místní ekonomiku. Avšak rozhodnutí vyplácet mzdy z veřejných peněz může působit jako nebezpečný precedent. Jak k tomu přijdou ostatní, kteří o své místo přišli také bez vlastního zavinění a dostanou jen to, co jim určí stát? Proč by se mělo jednat jinak v případě zaměstnanců Liberty Ostrava?
To vše přichází ve chvíli, kdy stát nemá dost peněz pro zaměstnance škol, policisty nebo hasiče, ale pro propuštěné zaměstnance soukromé firmy se peníze najsou. Bude tímto netradičním způsobem stát podporovat i propuštěné zaměstnance jiných soukromých firem? A jak je možné, že nejsou peníze na navyšování rozpočtů v klíčových veřejných službách, když na záchranu soukromé firmy se najdou.
Je klidně možné, že to jen ukazuje na hlubší problém priorit ve státních financích. Jenže, je správné, aby stát zasahoval do problémů soukromé firmy takto přímo? Myslím si, že by bylo efektivnější hledat jiné způsoby podpory, které by nezatížily veřejné finance tak přímým způsobem. Existují přece mechanismy, které můžou být napomocné zaměstnancům přesunout se na nová pracovní místa nebo poskytnout cílenou podporu v těch nejkritičtějších případech.
Pomoc lidem je bezesporu důležitá a nutná, ale je potřeba hledat dlouhodobě udržitelné řešení. Stát by měl zvažovat, jakým způsobem může nejlépe pomoci svým občanům bez vytváření pocitu nespravedlnosti.
Zdroj: Seznam Zprávy, ČT24.cz a Sociální síť X
A k čemu tedy je ta nově nastavená sociální pomoc potřebným, která má být jednoduchá a zároveň i transparentní? Potřebný si přeci jednoduše zažádá v okamžiku, kdy se stane tím potřebným, stát prověří jeho úspory a v případě nároku vyplatí potřebnou sumu.
🤨Proč zas nějaké výjimky !? Několik sousedů a známých také přišlo nedávno o své příjmy – zaměstnaní jsou, ale bez mezd – a musí si nakonec hledat práci jinde, neboť na dávky nedosáhnou, protože si všichni, až na výjimky, zřejmě příliš naspořili a podle úřadů mají z čeho žít. Zdá se, že buď špatně vyplnili formuláře a nebo tu máme na prakticky stejnou věc – lidé sice nepřijdou o práci ale o výplaty – různé metry.
🤔Nechápu, že jsou lidé trestáni za to, že jsou zodpovědní a namísto aby si za obtížně našetřené peníze něco užili, ve výsledku na tom jsou jako ti nepřizpůsobiví, kteří žijí z ruky do huby a když je ruka prázdná, tak ji jen na nejbližším úřadě jednoduše natáhnou dopředu a je vystaráno.
Na jedné straně tu pomoc chápu, ale proč vždy jen pro někoho. Pamatuji, jak ve velkém krachovaly textilky a zaměstnanci dostali velké kulové. Chce to systémové řešení, bez vyjímek.
Proc? No protoze volici.
Autor tohoto článku pan Skopec je lhář a dezinformátor, který by před tím, než začne nenávistně plivat po lidech v tíživé situaci, seznámit se zákony této země.
Zjistil by, že zaměstnanci podle zákonu o ochraně zaměstnaců před platební neschopnosti mají na tento tříměsíční plat nárok.
Ze zákona.
A ano i další zaměstnanci soukromých firem při úpadku jejich zaměstnavatele mají na tento plat nárok.
To je přesně ten typ článku, rezeštvávající naši společnost.
A co na to šefredaktor?
Za prvé by se měl zabavit majetek majitelů firmy a v následné aukci jej prodat, z výtěžku uspokojit zaměstnance. Ale to ne, to budou zas kamarádi. Je jednodušší zase okrást důchodce. Mimochodem na valorizaci důchodů neměl stát peníze, ale valorizovat církve na to se necelých 8 miliard našlo. Nerozumím tomu co ta vláda předvádí. Ale hlavně že tomu rozumí jejich voliči.