Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Zdroj: Ilustrační foto (Holgers - Pixabay)

Při katastrofě všichni zapnou Českou televizi, ale připlatit si? Ani náhodou!

Ačkoli lidé často kritizují zvyšování koncesionářských poplatků pro Českou televizi, v krizových situacích, jako jsou povodně, se právě ČT stává klíčovým zdrojem informací.

Komentář – Na můj vkus až moc často v poslední době slýchávám, jak lidé kritizují navrhované zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a rozhlas. Někteří dokonce tvrdí, že konkrétně Českou televizi ani nepotřebujeme. Je však zvláštní, že když dojde k mimořádné události, jako jsou nyní povodně, rázem se stane nejsledovanějším kanálem. O uplynulém víkendu to byla právě zpravodajská ČT24, kam se diváci obrátili pro aktuální informace. Nepřipomíná nám to něco? Během pandemie Covidu byl scénář úplně stejný. A právě v takových chvílích, kdy nás zasáhnou zcela mimořádné události, se veřejnoprávní televize stává klíčovým zdrojem důvěryhodného zpravodajství.

Zajímavé je, že kritika veřejnoprávní televize přichází hlavně v době, kdy vše plyne tak nějak normálně. Mnozí si možná neuvědomují, že Česká televize poskytuje neocenitelnou službu, kterou komerční kanály nikdy nemohou plně nahradit. Komerční zpravodajství totiž zcela na zcela odlišných základech – je často orientované na senzace a samotné zájmy vlastníků. Ve chvílích, kdy je nutné informovat rychle a spolehlivě, je ale právě Česká televize ta, která poskytuje objektivní přehled o aktuální dění. To je přínos, který bychom neměli podceňovat.

Samozřejmě můžeme mít výhrady k tomu, jak Česká televize funguje. Občas se nám nemusí líbit styl vedení debat, nebo se nám zdá, že určité názory dostávají více mediálního prostoru než jiné. To je přirozené. Přesto ale musím říct, že když se na veřejnoprávní televizi podívám z širší perspektivy, jde o službu, kterou tady rozhdoně potřebujeme. Právě naše zkušenosti ukazují, že v krizových momentech se na ni obracíme vždy s důvěrou.

Veřejnoprávní televize je v současnosti jeden z posledních pilířů objektivity a jisté kvality. Některým politikům může být proti srsti, protože reportéři a komentátoři České televize jim často kladou nepříjemné otázky, na které nemají chuť odpovídat. Ale ruku na srdce, politici bez médií, která jim dávají prostor, nemohou na politické scéně dlouho vydržet. Potřebují pro svůj politický život záběr médií, aby byli vidět a slyšet. Na oplátku zase média potřebují obsah, aby divákům měla co nabídnout. Tím pádem se stává, že i ti, kdo kritizují ČT a jsou proti zvyšování poplatků, nakonec sami usednou k jejímu vysílání, když se chtějí dozvědět nejčerstvější informace.

Česká televize možná není perfektní, ale to, co nabízí v krizových momentech, je neocenitelné. Je však otázkou, zda chceme, aby dál fungovala na stejné úrovni, nebo raději snížíme její možnosti na úkor komerčních zájmů. Osobně si myslím, že podpora České televize by měla být v našem vlastním zájmu.

Zdroj: Mediaguru.cz a Denik.cz

Komentáře: 4

  1. Michaela Straková Michaela Straková 17. 9. 2024

    Byť píšete „když se na veřejnoprávní televizi podívám z širší perspektivy“, ale přesto v článku absolutně ignorujete fakt, že převážná část kritiky kvůli zvyšování koncesionářských poplatků směřovala hlavně na rozšiřování povinnosti platby na všechny, kdo mají připojení k internetu, ale televizi nevlastní a nesledují.
    Pokud někdo televizi vlastní (a koncesionářské poplatky už platí), tak je poměrně logické, že v době ohrožení povodněmi místo sledování telenovel přepne na zpravodajský kanál. Nicméně kdo televizi nevlastní, tak rozhodně nepoběží do obchodu si ji koupit, aby mohl sledovat ČT24!
    A další část kritiky poplatků se týká toho, že ČT (a ČRo) mají nejen zpravodajské kanály, ale dohromady další desítky zbytečných kanálů, jejichž obsah by mohly bez problémů pokrýt komerční stanice. Snad nikdo nezpochybňuje důležitost objektivního zpravodajství, ale proč máme mít ze zákona povinnost platit brak typu StarDance? To přece není o tom, že by se nám „nelíbil styl vedení“.
    O jaké „širší perspektivě“ je zde tedy řeč? Spíše to vypadá jako silně manipulativní lobby.

  2. Jan Bauer Jan Bauer 18. 9. 2024

    Ono by nešlo zákonem nařídit, že v jistých krizových situacích všechny televize přeruší vysílání a vládní mluvčí tam řekne co je třeba? Samozřejmě, že šlo. A výdaje občanů i státu by byly nulové.

    Jenomže jsme v Česku, kde se vymýšlí proč něco nejde, když se na tom nelze přiživit.

    Z širší perspektivy je to tak, že v dobách, kdy televizi konkurovalo nanejvýš kino, měla televize dva kanály. Nyní, když přibylo mnoho dalších způsobů zábavy jich má tolik. A ještě se nacpala i na internet. Bylo to opravdu nutné? Já si za tyto zbytné a nevyžádané služby opravdu připlácet nechci.

    Z ČT se stal otesánek, který stále roste a stále požaduje víc peněz. Prosadil si faktickou daň za připojení k internetu. Kde to skončí? Kdyby poslanci sledovali zájmy občanů a nikoli svoje, dávno by museli ČT privatizovat.

  3. Dědek Dědek 20. 9. 2024

    Piš za sebe Skácel ulhanou čété 24 ani náhodou, když jsem chtěl zprávy tak na Primě víme ty „VŠICHNI“

  4. Dědek Dědek 21. 9. 2024

    Aha takže komentář co jsem včera napsal se vám nehodil do krámu tak nebyl schválen, jste opravdu pravdomluvné médium, přesně jako naše „úžasná“ vláda se soudruhem generálem v čele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.